Jak chronić swój wzrok?

2021-10-12 11:28:06 (ost. akt: 2021-10-12 11:32:35)   Artykuł sponsorowany
Nasze oczy są narażone na coraz większe obciążenie. Niestety aktualnie bardzo często pracujemy przed ekranem telewizora, do tego dochodzi korzystanie ze smartfonów oraz częste oglądanie telewizji. To wszystko sprawia, że nasz wzrok jest coraz słabszy. Co zrobić, żeby sprawić, że nasze oczy będą dalej w pełni sprawni? Sprawdź nasze wskazówki.
Dlaczego warto dbać o wzrok?
Dbanie o właściwy stan oczu jest niesamowicie ważne. Zły stan wzroku może mieć opłakane skutki zarówno dla Ciebie, jak i na inne osoby, szczególnie jeśli jesteś kierowcą. Prowadzenie samochodu, podczas kiedy źle widzisz stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników. Dlatego nie wsiadaj za kółko, jeśli wiesz, że Twój wzrok nie jest w dobrym stanie. Lepiej zrezygnować z prowadzenia niż narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. 

Jeśli rezygnujesz z samochodu, pamiętaj, żeby dopełnić wszystkich formalności związane ze sprzedażą auta. Istotne jest też to, żeby zrezygnować z ubezpieczenia, zrobisz to bez problemu, jeśli masz polisę w Proama. Wypowiedzenie OC złożysz listownie lub w placówce firmy. Zdrowe oczy są także ważne w pracy oraz w życiu codziennym, dlatego należy na bieżąco dbać o wzrok.

Ogranicz korzystanie z elektroniki
Utrzymanie wzroku w prawidłowej kondycji jest możliwe, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Należy zadbać o właściwą higienę oczu, szczególnie w czasach, kiedy są one narażone na ciągłe działanie światła. Komputery, smartfony, telewizory oraz inne urządzenia elektroniczne sprawiają, że wzrok szybciej się męczy. Najlepiej jest wybierać sprzęty, które nie wpływają aż tak negatywnie na oczy. Wybieraj większe urządzenia, które nie wymagają ciągłego wytężania wzroku, znajdziesz je w ofercie Media Markt. Zwroty towarów, które nie spełniają Twoich oczekiwań są bardzo łatwe, dlatego nie wahaj się oddać sprzętu, który negatywnie wpływa na Twoje oczy. 

Zadbaj o pielęgnację oczu
Oprócz ograniczenia korzystania z takich urządzeń jak smartfon czy komputer warto również się postarać o właściwą pielęgnację wzroku. Przede wszystkim regularnie badaj swoje oczy. Wizyty u okulisty są niezbędne, tylko specjalista będzie w stanie ocenić, co się dzieje z Twoim wzrokiem i jak zapobiec ewentualnym chorobom. Dorosły osoby powinny odwiedzać lekarza co dwa-trzy lata. Podczas wizyty okulista zbada Twoje oczy i jeśli zajdzie taka konieczność, to przepisze Ci okulary, soczewki lub krople, które poprawią jakość widzenia. Te wszystkie produkty możesz kupić w sklepie Optiland.

Profilaktyka jest niesamowicie ważna. Oprócz regularnych wizyt u lekarza warto również wprowadzić do diety składniki, które poprawiają działanie oczu. Powinny być to produkty bogate w witaminy A, C i E, kwasy omega-3, luteinę oraz cynk. Tych elementów jest najwięcej w orzechach, rybach, warzywach i pieczywie pełnoziarnistym. Właściwa dieta opóźnia rozwój zaćmy i krótkowzroczności. 

Uprawiaj sport
Co ciekawe, odpowiednia pielęgnacja wzroku wymaga również dużej aktywności fizycznej. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia, czasem wystarczy tylko spacer albo przebieżka. Przede wszystkim Twój wzrok odpocznie od sztucznego światła. Ponadto, wysiłek fizyczny dobrze wpływa na ukrwienie organizmu, w tym oczywiście wzroku. Dzięki temu naczynia krwionośne będą lepiej funkcjonować i automatycznie dobrze wpływać na Twoje oczy. 

Chroń oczy przed światłem słonecznym
Jeśli wychodzisz na zewnątrz to również dbaj o swoje oczy. Świeże powietrze i zielone tereny kojąco wpływają na oczy. Pamiętaj jednak o tym, że promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na wzrok. Dlatego niesamowicie ważne jest, żeby używać okularów przeciwsłonecznych. To one chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Narażanie oczu na nadmierne działanie słońca może powodować uszkodzenie plamki żółtej oraz powstanie zaćmy czy nawet nowotworów wzroku. Warto jednak, żebyś miał świadomość, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią oczu. Warto kupować je w sprawdzonych miejscach, takich jak np. sklep Optiland. 

Jak chronić wzrok w pracy przy komputerze? 
Jeśli Twoja praca odbywa się przed ekranem komputera, to tym bardziej musisz zwrócić uwagę na higienę oczu. Staraj się odrywać wzrok od monitora co 20 minut. Wystarczy, że przez kilkanaście sekund popatrzysz na miejsce oddalone od Ciebie na kilka metrów, po to, żeby Twoje oczy się zregenerowały. Jeśli poczujesz suchość lub podrażnienie, to wtedy warto zastosować krople nawilżające. 

Powyższe porady nie stanowią gwarancji, że Twój wzrok zawsze będzie w dobrej kondycji. Dlatego na bieżąco kontroluj jego stan podczas wizyt u okulisty. Ponadto dbaj o to, żeby nie być ciągle narażonym na sztuczne światło. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie Twoje oczy powinny być w dobrym stanie przed wiele lat.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5