CZYTAM, BO LUBIĘ: Marta Bogacka - "Bokser z Auschwitz"

2021-10-17 09:00:00(ost. akt: 2021-10-15 11:48:41)

Autor zdjęcia: materiał BM Mrągowo

Opowieść o człowieku, którego umiejętności bokserskie pozwoliły przetrwać obóz zagłady - Auschwitz. Numer 77 - Tadeusz Pietrzykowski. Jak sam twierdził, gdyby nie boks - obozu by nie przeżył.
Przed II wojną światową był świetnie zapowiadającym się bokserem w wadze koguciej. W wieku 16 lat wstąpił do sekcji bokserskiej Wojskowego Klubu Sportowego Legia, a w 1937 roku, w wieku niespełna 20 lat, zdobył tytuł wicemistrza Polski i mistrza Warszawy w wadze koguciej. Po wybuchu wojny uczestniczył jako podchorąży w obronie Warszawy. Po kapitulacji zdecydował się przedostać na zachód i tam dalej prowadzić działania przeciwko okupantowi. Został aresztowany przez Niemców na Węgrzech w pobliżu granicy z Jugosławią i przewieziony do Polski. Po kilku miesiącach spędzonych w więzieniu został wysłany pierwszym transportem do obozu zagłady Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 77, przebywał tam do marca 1943 roku. W historii obozu zapisał się jako bokser, który toczył pojedynki z przeciwnikami w wyższych kategoriach wagowych, które w świecie sportu nie miałyby prawa się odbyć. Tutaj jednak te umiejętności uratowały mu życie, gdyż nagrodą za zwycięstwa było najczęściej jedzenie lub praca w komandach, które dawały większą szansę na przeżycie. Jego walka z wyjątkowo brutalnym kapo Walterem Dunningiem, przeszła do obozowej historii i prawdopodobnie zapewniła „Teddy’emu” przetrwanie. Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski w Oświęcimiu stoczył kilkadziesiąt walk. W opowiadaniu „U nas w Auschwitzu” Tadeusz Borowski wspomina Tadeusza Pietrzykowskiego: „Jeszcze dziś tkwi w nas pamięć o Numerze 77, który bił Niemców jak chciał”. W 1943 został deportowany do obozu Neuengamme. Po wyzwoleniu wstąpił do dywizji pancernej gen. Maczka. Jesienią 1946 roku powrócił do kraju, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Zmarł w 1991 roku.

Tadeusz Pietrzykowski całe życie boksował. Boksował przed wojną, w czasie wojny, w KL Auschwitz, w KL Neuengamme i po wyzwoleniu z obozu, pełniąc służbę w Wojsku Polskim. W Warszawie nazywany był „Żelazną Pięścią”, w Auschwitz „Białą Mgłą”.

„Bokser z Auschwitz…”
to niezwykła historia Tadeusza Pietrzykowskiego, jego dzieciństwo i młodość, przedwojenna kariera bokserska, pobyt w obozach oraz powojenne losy. Autorka porusza również temat znajomości „Teddy’ego” z ojcem Maksymilianem Kolbe i z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Książkę wzbogacają zdjęcia z rodzinnych archiwów Marii Pietrzykowskiej i Katarzyny Czortek oraz obozowe wspomnienia spisane przez Tadeusza Pietrzykowskiego.

Polecam wszystkim, którzy lubią dobre biografie.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5