CZYTAM, BO LUBIĘ: James D. Shipman - "Wojna Ireny"

2021-10-10 09:00:00(ost. akt: 2021-10-08 17:13:03)

Autor zdjęcia: materiał BM Mrągowo

Powieść inspirowana losami Ireny Sendlerowej, niezwykłej bojowniczki polskiego podziemia, która w czasie II wojny światowej pomogła ocalić setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta.
Wzruszająca historia o odwadze i niezłomnej kobiecie walczącej o własne szczęście, a jednocześnie tuż pod okiem okupantów prowadzącej niebezpieczną grę, w której stawką było nie tylko jej życie, lecz także przetrwanie innych.

Irena Sendler, pseudonim „Jolanta” była córką praktykującego w Otwocku lekarza i miała szeroki krąg żydowskich znajomych. Gdy wybuchła wojna, pracowała w Wydziale Opieki Społecznej zarządu miasta stołecznego Warszawy. Kiedy pod niemiecką okupacją rozpoczęły się pierwsze prześladowania Żydów, Irena postanowiła wykorzystać swoje stanowisko do niesienia im pomocy. W krótkim czasie na terenie dzielnicy żydowskiej powstała siatka zaufanych osób, wystawiających fałszywe dokumenty dla tam mieszkających. W krótkim czasie stworzony przez Irenę Sendler system pomocy objął ponad 3 tysiące osób. Wszystko załamało się w momencie utworzenia w Warszawie getta. Ponieważ możliwość pomocy w ramach Wydziału Opieki Społecznej wyczerpała się, w 1942 r. Sendler rozpoczęła działalność w konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, finansowanej przez rząd emigracyjny w Londynie. Pod pseudonimem „Jolanta” kierowała wydziałem dziecięcym tej organizacji. Do jej mieszkania zaczęły trafiać przemycane z getta żydowskie dzieci, które często sama musiała wykąpać, ubrać, nakarmić i ulokować w bezpiecznych kryjówkach.

„Wojna Ireny” to poruszający obraz wojny, porywająca historia miłości wbrew wszystkiemu i dramatyczny wyścig z czasem, w którym stawką jest życie.

Wrzesień 1939. Gdy wybucha wojna, warszawiacy są przekonani, że wkrótce będzie po wszystkim. Choć niedługo później ich nadzieje giną pod butami defilujących w stolicy Niemców, nikt nie spodziewa się tego, co dopiero nastąpi. Z każdym dniem ogrom nazistowskich zbrodni się powiększa, a Irena przekracza kolejne granice, by chronić bezbronnych. Kiedy w niebezpieczeństwie znajduje się jej ukochany Adam, kobieta zrobi wszystko, by dostać się do getta. A gdy już tego dokona, nie cofnie się przed niczym, by ocalić jego, przyjaciół i tych, którzy poza nią nie mają nikogo – żydowskie dzieci.

Czytając tę książkę należy pamiętać, że tu historia przeplata się z fikcją i że autor tylko wzorował się na życiu Ireny. A co najważniejsze przedstawił Irenę taką, jaką była, czyli odważna, heroiczna a zarazem ciepła, pełna miłości i uparcie dążąca do celu. Która ryzykowała wiele, bo nie liczyła się ona tylko inni.

„Wojna Ireny” to przepiękna i jednocześnie smutna i tragiczna historia. To co przechodzi Irena Sendlerowa ściska za serce. Bohaterka zasługuje na wielki szacunek za to co robiła da tych biednych ludzi. Gdyby nie ona i jej kompani w getcie zginęłoby dużo więcej osób.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5