Substancje chemiczne, które są dla Ciebie niebezpieczne – jak się z nimi obchodzić?

2021-06-18 13:13:34(ost. akt: 2021-06-30 14:20:48)   Artykuł sponsorowany
Codziennie wykorzystujemy różnorodne środki chemii gospodarczej. Niejednokrotnie zawierają one substancje chemiczne niebezpieczne dla zdrowia człowieka, na które warto zwracać szczególną uwagę. W tym celu ważne jest, aby znać podstawowe zasady dotyczące przechowywania oraz użytkowania preparatów, mających w składzie niebezpieczne związki chemiczne. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja negatywnych skutków, jakie wiążą się z ich nieodpowiednim użytkowaniem.

Zasady postępowania z niebezpiecznymi substancjami


Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania z tego rodzaju produktami jest zapoznanie się z etykietą produktu, na której producent zamieszcza, takie informacje jak:

• opis działania preparatu;
• sposób, w jaki należy użyć danego produktu;
• piktogramy przedstawiające możliwe zagrożenia podczas nieprawidłowego użytkowania;
• wymagania, jakie należy zachować podczas bezpiecznego stosowania oraz magazynowania;
• instrukcje dotyczące pierwszej pomocy.

Kolejnym ważnym aspektem jest właściwe magazynowanie substancji. Preparaty zawierające niebezpieczne związki chemiczne należy przechowywać w oryginalnych pojemnikach, tak aby nie miały kontaktu z żywnością, czy też napojami. Nie można również mieszać ze sobą chemikaliów, ponieważ wiąże się to z prawdopodobieństwem zajścia niebezpiecznych reakcji chemicznych. Podczas użytkowania należy także odpowiednio ochronić ręce oraz oczy, a w przypadku rozlania chemikaliów natychmiast je posprzątać.

Do substancji klasyfikowanych jako silnie żrące, przy których trzeba zachować szczególną ostrożność zalicza się sodę kaustyczną oraz wyroby chloropochodne, w tym kwas chlorowodorowy (kwas solny). Należą one do grupy chloroalkaliów, czyli jednych z najważniejszych półproduktów i surowców chemicznych wykorzystywanych w niemal w każdej dziedzinie przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych.


Kwas solny – co o nim wiesz?


Ze związkami chloru mamy do czynienia od tysiącleci. Jednym z najczęściej wykorzystywanych związków chemicznych w przemyśle jest kwas chlorowodorowy. Po raz pierwszy został opisany przez alchemika Basilius Valentinus w wyniku reakcji stężonego roztworu kwasu siarkowego (VI) z chlorkiem sodu, a więc każdemu znanej soli kuchennej. Stąd również wywodzi się jego nazwa.

Kwas solny jest także produkowany w naszym żołądku i ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciw drobnoustrojowe. Oprócz tego jest aktywatorem wielu enzymów, które służą do trawienia pokarmu. Dodawany jest również do wody w akwarium w celu jej zmiękczenia. Znalazł zastosowanie w wielu branżach przemysłowych oraz usługowych, między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, w procesach uzdatniania wody, energetyce, czy też rolnictwie.

Substancje klasyfikowane jako niebezpieczne dla człowieka, zwierząt, czy też środowiska należy kupować u dostawców, którzy posiadają towar ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Na portalu produktowym Grupy PCC oferowany jest kwas solny - www.products.pcc.eu/pl/id/244619/kwas-solny-dla-przemyslu-spozywczego-33/ - w różnych stężeniach i o różnych stopniach czystości. Dzięki temu możliwy jest wybór najodpowiedniejszego produktu do naszych potrzeb. Można tam znaleźć kwas solny oczyszczony, kwas solny syntetyczny oraz kwas solny czysty o najwyższej jakości. Dostawca oferuje kompleksową usługę, pomagając w doborze odpowiedniego produktu do poszczególnej aplikacji oraz zapewniając bezpieczny transport do wyznaczonego miejsca.

Soda kaustyczna – gdzie znajduje zastosowanie?


Obrazek w tresci

Soda kaustyczna to stała forma wodorotlenku sodu. Podobnie jak kwas solny jest silnie żrącą substancją, dlatego też należy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności podczas pracy z nią. Ważną kwestią jest zapobieganie reakcji sody kaustycznej z wilgocią lub tlenem z powietrza, dlatego też należy trzymać ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

W gospodarstwach domowych może zostać wykorzystana podczas takich czynności jak:

• Udrażnianie instalacji – często podczas tej czynności stosowane są gotowe środki udrażniające, które mają w składzie sodę kaustyczną. Z tego powodu dobrą i tańszą alternatywą jest zastąpienie ich wodorotlenkiem sodu.

• Zwalczanie chorób i ochrona roślin – w sadownictwie służy do pokonywania chorób drzew owocowych, takich jak rak drzew owocowych. Jest to popularny sposób, który skutecznie niszczy patogeny oraz szkodniki.

• czyszczenie i dezynfekcja zabrudzonych powierzchni – soda kaustyczna sprawdza się również podczas mycia powierzchni. Zawdzięcza to zdolnościom do rozpuszczania białka oraz usuwania tłuszczy, dzięki czemu może posłużyć do odkażania różnych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że nie na wszystkich powierzchniach można ją zastosować. Kontaktu z wodorotlenkiem sodu nie powinien mieć cynk, żeliwo oraz aluminium.

• Odrdzewianie – rdza może sprawić, że każdy piękny rower będzie wyglądał na zniszczony. Narażone na działanie czynników zewnętrznych lśniące narzędzia i przedmioty domowego użytku staną się przez nią nieestetyczne. Soda kaustyczna posiada właściwości łagodnie ścierające, dlatego też jest idealnym produktem do czyszczenia rdzy.
Oprócz samodzielnego użytkowania soda kaustyczna znajduje również zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, których produkty spotykamy w życiu codziennym.

Soda kaustyczna występuje w trzech formach: mikro perełek, granulek, a także płatków. Natomiast najbardziej wydajna jest pod postacią płatków, ze względu na najszybsze rozpuszczanie się w wodzie. Sodę kaustyczną płatkowaną, jak i ług sodowy o różnych stężeniach można zakupić u Grupy PCC. Produkty te są otrzymywane na drodze elektrolizy membranowej. Posiadają również niską zawartość chlorków oraz żelaza, co wyróżnia je na tle konkurencji.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B