100 tysięcy szczupaków trafiło do Czosu

2021-05-28 08:00:00 (ost. akt: 2021-05-27 16:37:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od kilku tygodni do mazurskich jezior wpuszczane są centymetrowe szczupaki, na raz ok. 100 tysięcy sztuk. Właśnie przyszedł czas na zarybianie jeziora Czos.
Akcję zarybiania przeprowadzili rybacy z Gospodarstwa Rybackiego w Mrągowie.

Wpuszczane do wody małe szczupaki zostały wyhodowane przez mrągowskich rybaków w sztucznych warunkach. Ryby poddane zostały kontrolowanemu zapłodnieniu oraz inkubacji w specjalnej wylęgarni. Po krótkim pobycie w siedlisku polegającym na adaptacji do środowiska wszystkie szczupaki trafiły do jeziora Czos.

- Tarło szczupaka odbywa się zazwyczaj na podwodnych łąkach, w trzcinach oraz różnego rodzaju roślinności podwodnej – informuje ichtiolog z Gospodarstwa Rybackiego w Mrągowie Sławomir Gruchała. - Takich miejsc na mazurskich jeziorach jest niewiele, dlatego też złożona w mule ikra często nie ma szans na przeżycie – dodaje.

Po miesiącu starań do okolicznych jezior trafiło około 7 mln. wylęgu żerującego szczupaka. Oznacza to, że jeszcze przez chwilę ryby będą żywiły się planktonem, ale za parę dni zaczną już żerować.

Gospodarstwo Rybackie w Mrągowie systematycznie prowadzi zarybianie pobliskich jezior także linem, sandaczem, węgorzem, sielawą, karasiem i karpiem.

Sylwia Szumacher


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5