Samorząd wyróżniony za szkolny budżet

2021-05-04 10:59:23 (ost. akt: 2021-05-05 09:48:43)
Mrągowo otrzymało wyróżnienie za wdrożenie SBO

Mrągowo otrzymało wyróżnienie za wdrożenie SBO

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Szkolny Budżet Obywatelski, realizowany przez Urząd Miejski w Mrągowie, został wyróżniony w konkursie „Innowacyjny Samorząd” zorganizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Ze względów bezpieczeństwa tegoroczna edycja konkursu w całości odbywała się zdalnie.
Od ponad roku wiele organów administracji rządowej zmaga się nie tylko z codziennymi problemami szpitali, szkół i przedsiębiorstw, ale także z trudnościami mieszkańców gmin i powiatów.

Innowacyjny Samorząd to projekt SSPAP, w którym nagradzane są najbardziej nowatorskie rozwiązania wdrożone w jednostkach samorządowych. Celem konkursu była promocja kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a także chęć inspirowania innych samorządów do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Głównym kryterium oceny było nowatorstwo w skali kraju oraz efektywność zastosowanych rozwiązań. 

W tym roku 226 samorządów z całego kraju zgłosiło do konkursu 396 projektów, mniej więcej o ponad 30 procent więcej niż w ubiegłorocznej edycji. Przyznano 17 nagród i 48 wyróżnień w pięciu kategoriach konkursowych – miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty.

Mrągowo otrzymało wyróżnienie za wdrożenie SBO. Szkolny Budżet Obywatelski 2020 pozwala mrągowskim uczniom proponować zadania, które mogą być finansowane z budżetu miasta. Uczniowie mogą także wyrażać swoje opinie na temat zgłoszonych projektów.
- Szkolny Budżet Obywatelski z powodzeniem działa od dwóch lat. Projekt pozwala uczniom na decydowanie o tym, co można ulepszyć w ich najbliższym otoczeniu. Uczniowie zgłaszają swoje projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te projekty, które służą szkole i społeczności szkolnej. W tym roku szkolnym przeznaczono kwotę 30 tys. zł, która zostanie podzielona między mrągowskie szkoły – mówi Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

W zeszłym roku w konkursie wzięło udział 2 tys. uczniów i zgłoszono 18 zadań, z których zrealizowano 7. Dzięki SBO uczniowie zdobyli m.in.: mikrofon bezprzewodowy na występy i apele, kolorowe ławki na korytarz, urządzenie telewizyjne wielkoekranowe i worki-siedziska, przeznaczone do realizacji zajęć zarówno edukacyjnych, jak i pozalekcyjnych.

red.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5