CZYTAM, BO LUBIĘ: Maciej Siembieda - "Kukły"

2021-05-03 12:00:00(ost. akt: 2021-05-01 11:18:42)

Autor zdjęcia: materiał BM Mrągowo

Historia „Kukieł” zaczyna się w roku 1997. Akcja toczy się w Gdańsku, na Kaszubach, Śląsku i w Berlinie. Głównym bohaterem jest młody prokurator Jakub Kania. Wnikliwy, dokładny, ze znakomitą pamięcią.
Gdańska policja otrzymuje ofertę od syna policjanta służącego w Wolnym Mieście Gdańsku, Joachima Richtera. Chce on przekazać Komendzie Policji kolekcję policyjnych odznak i medali swojego ojca– podobno dużej wartości. Wyznaczony do przyjrzenia się temu historycznemu zbiorowi Jakub Kania szybko wiąże ojca Joachima Richtera ze zbrodniarzami odpowiedzialnymi za zamordowanie obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Sprawa robi się głośna, w prasie na ten temat pojawia się artykuł, który ściąga do Gdańska niemiecką dziennikarkę – Ursulę Förster. Ta jest pod wrażeniem, jak szybko Kania wyjaśnił tę sprawę, więc zwraca się do niego z prośbą aby pomógł jej rozpracować Krąg Przyjaciół, niemieckie nazistowskie stowarzyszenie sięgające czasów Himmlera, na którego nowego dowódcę aspiruje wspomniany Richter. Ursula chce dotrzeć do aktualnego zwierzchnika Kręgu – Klausa Volkmana, który przed II wojną światową był zarządcą majątku rodu von Trauwitzów. Jakub Kania wyjeżdża więc na Śląsk, do miejsca, w którym mieszkał ten arystokratyczny ród. Co tam znajdzie? Jak dużą władzę ma stowarzyszenie? I jaki jest ich cel? Czy grzebiąc w tej sprawie Kuba nie narazi się na niebezpieczeństwo? Tajemnicza historia wiedźmy ze śląskiego Oderstein, jej powiązanie z członkami niemieckiej rodziny oraz tajemnicze stowarzyszenie nazistów z bliskiego otoczenia Himlera, to tylko część tej zagadki. Ponadto bohaterowie dotrą do kliniki, która tylko z pozoru zajmuje się leczeniem pacjentów. Co tak naprawdę dzieje się za jej drzwiami? Dlaczego na swoich kuracjuszy wybiera tylko zamożnych Niemców?

To pytania, na które Jakub będzie musiał znaleźć odpowiedzi. Nie będzie łatwo, bo jak zwykle, będzie miał przeciw sobie wszystkich i wszystko. Wielu osobom zależy na tym, by niektóre tajemnice nadal pozostały tajemnicami.

Maciej Siembieda jak nikt łączy fakty z fikcją. Historia, na której osadzona jest legenda o rodzie von Trauwitzów oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Tak samo Krąg Przyjaciół Himmlera, stowarzyszenia fanatycznych nazistów którzy łączyli swoje pseudo badania nad rasą aryjską z wiarą w czarownice. Tajemnicza historia wiedźmy ze śląskiego Oderstein również jest prawdziwa. Fikcja miesza się z prawdą tak subtelnie, że po zakończeniu lektury ma się ochotę szukać innych opracowań dotyczących tematu.

Maciej Siembieda kolejny raz udowadnia, że prawdziwe wydarzenia są niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla tego, kto potrafi z niego czerpać.
W powieści znajdziecie wszystko to, co najlepsze: inteligentny humor, intrygującą zagadkę z przeszłości, znakomite kreacje bohaterów, dużo akcji i dużo historycznych ciekawostek. Nie sposób jej odłożyć, dlatego przygotujcie się, że Wasze obowiązki będą musiały poczekać, a spotkanie z Jakubem Kanią będzie ważniejsze niż wszystko inne. 

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5