Chcą przybliżyć tematykę narodu żydowskiego

2021-04-21 12:00:00(ost. akt: 2021-04-20 17:27:20)
Na wystawie zobaczymy eksponaty związane m.in. z gminą żydowską w dawnym Sensburu

Na wystawie zobaczymy eksponaty związane m.in. z gminą żydowską w dawnym Sensburu

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

"Żydzi - inna perspektywa". To tytuł ekspozycji, którą można oglądać do końca czerwca w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie.
Wystawa zorganizowana została z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim gettcie. W jej organizację zaangażowały się Anna Wysuwa-Szefler i Jolanta Hellis z Powiatowej Biblioteki Publicznej, Magda Lewkowicz z Fundacji Borussia oraz Agnieszka Beata Pacek. - Chcielibyśmy przybliżyć tematykę związaną z narodem żydowskim z innego punktu widzenia, wyjść poza schematy i stereotypy. Pokazać znanych i nieznanych, zwykłych i niezwykłych Żydów w historii - mówią Organizatorzy.

Ekspozycja została podzielona na dwie tematyczne części. - Pierwsza opowiada o gminie żydowskiej na terenach, gdzie obecnie znajduje się miasto Mrągowo. Zebrane eksponaty to liczne zdjęcia, dokumenty, informacje oraz przedmioty kultury żydowskiej. Druga część ekspozycji będzie opowiadać wyjątkowe historie artystów walczących z nazizmem poprzez kulturę i sztukę w getcie warszawskim oraz w obozach koncentracyjnych. Na wystawie znajdą się również propozycje książkowe dotyczące tej tematyki oraz szeroko pojmowanej kultury żydowskiej. W wybranej literaturze znajdą się powieści, wspomnienia, relacje - wymieniają inicjatorzy.

Wystawę można będzie zwiedzać do 30 czerwca 2021 roku w godzinach otwarcia biblioteki. W przyszłości będzie można ją zwiedzać on line. Wystawę swoim patronatem objęła Fundacja BORUSSIA Olsztyn.

red.

fot. archiwum Organizatora

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5