Znamy SuperSołtysa powiatu mrągowskiego

2021-03-11 20:00:00(ost. akt: 2021-03-11 20:40:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Janina Makuszek z sołectwa Budziska została tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na SuperSołtysa w powiecie mrągowskim. Druga w głosowaniu była Anna Gołaś z sołectwa Cierzpięty, a trzeci był sołtys z Ruskiej Wsi - Stanisław Abramczyk.
Celem naszego plebiscytu było pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa". Odbywał się on we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Naszym zamiarem było wyłonienie regionalnego "SuperSołtysa 2021" oraz tak jak w powiecie Sołtysa Srebrnego i Brązowego. Plebiscyt trwał do 2 marca. Liczyliśmy na to, że w tym roku uda nam się spotka na uroczystej gali z okazji Dnia Sołtysa. Niestety na drodze do realizacji tego zamierzenia wciąż stoi nam koronawirus. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, które nie wiadomo kiedy zostaną zdjęte, nie mamy pewności czy i kiedy taką uroczystość będziemy mogli zorganizować. Dlatego zdecydowaliśmy, że nie możemy naszych sołtysów i Czytelników trzymać dłużej w niepewności. Postanowiliśmy ogłosić wyniki.

Tytuł "SuperSołtysa 2021" powiatu mrągowskiego otrzymał sołtys, który uzyskał największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom przypadły w udziale tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. W czasie trwania głosowania na sołtysów z naszego powiatu oddano prawie 400 głosów.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. Palmę pierwszeństwa w naszej zabawie panowie również oddali kobiecie. SuperSołtysem 2021 w powiecie mrągowskim została Janina Makuszek z sołectwa Budziska w gminie Sorkwity. Tytuł Srebrnego Sołtysa zdobyła Anna Gołaś z sołectwa Cierzpięty w gminie Piecki. Brązowym Sołtysem został Stanisław Abramczyk, sołtys z Ruskiej Wsi w gminie Mrągowo. Laureaci otrzymają stosowne dyplomy, a zwyciężczyni statuetkę. Ich działalność społeczną i pracę zaprezentujemy również w kolejnych numerach "Kuriera Mrągowskiego".

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Urząd sołtysa jest równie stary jak państwo polskie. Sołtysi pojawili się u nas już w czasach pierwszych Piastów. W ciągu wieków mieli większe i mniejsze uprawnienia. Na Warmii sprawowali nie tylko władze administracyjną ale też bywało, że sądowniczą. Mieli również przywileje propinacyjne. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.



TOP 5:

1. Janina Makuszek, sołectwo Budziska (gmina Mrągowo)
2. Anna Gołaś, sołectwo Cierzpięty (gmina Piecki)
3. Stanisław Abramczyk, sołectwo Ruska Wieś (gmina Mrągowo)
4. Laura Barszcz, sołectwo Bagienice Małe (gmina Mrągowo)
5. Małgorzata Fabisiak, sołectwo Dobry Lasek (gmina Piecki)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5