Prace nad tłumaczeniem książki i scenariuszem już trwają

2021-01-26 07:57:24 (ost. akt: 2021-01-26 08:13:48)
Kuba Kucharski nie kryje radości ze stopniowej realizacji swoich marzeń

Kuba Kucharski nie kryje radości ze stopniowej realizacji swoich marzeń

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Powoli spełnia się marzenie Kuby Kucharskiego. Jego książka "W uścisku Katriny" jest tłumaczona na język angielski. Ruszyły też prace nad scenariuszem filmowym.
O pomyśle przetłumaczenia swojej książki oraz propozycjach filmowych Kuba Kucharski wspominał już w sierpniu 2020 na naszych łamach. — Czytelnicy zauważyli, że ta książka powinna też zaistnieć za granicą. To skłoniło mnie do wysłania przetłumaczonych fragmentów do kilku zagranicznych wydawnictw. Przyszła odpowiedź – prześlij nam całą książkę, bo próbki są obiecujące — wspomina autor.

W tym celu na www.odpalprojekt.pl postanowił zorganizować zbiórkę funduszy na tłumaczenie książki na język angielski. I dzięki takiemu wsparciu udało się przystąpić do realizacji tego zamiaru. Na jakim etapie są obecnie prace nad "In the Grip of Katrina"? — Jest już m.in. po korekcie, ale jeszcze trafi w ręce przynajmniej jednego redaktora z USA. Prace nad wersją anglojęzyczną wymagają zwrócenia uwagi na wiele drobiazgów. Książka ma trafić docelowo na rynek amerykański i pewne elementy, które pojawiają się w wersji polskiej trzeba po prostu dostosować. Dlatego też pewne rzeczy trwają dłużej niż zakładałem — opowiada Kucharski. Ci, którzy wsparli inicjatywę Kuby otrzymają upominki w postaci m.in. książek, plakatów czy płyt zaprzyjaźnionego z mrągowianinem Kamila Bednarka. — Sukcesywnie je wysyłam, ale mam jeszcze trochę zaległości. Obiecuję, że to nadrobię — zapewnia.

Kolejnym celem jest przeniesienie książki na ekran. Napisania scenariusza na podstawie anglojęzycznej wersji podjął się jeden z brytyjskich scenarzystów, również autor kilku książek. — Jesteśmy już po kilku spotkaniach z moim scenarzystą. Prace nad scenariuszem już ruszyły. Wstępnie planujemy zakończenie tych prac na koniec tego roku — informuje Kuba Kucharski.

Książka "W uścisku Katriny" jest wspomnieniem autora z jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii USA. W 2005 roku USA nawiedził jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów - Katrina. Największe spustoszenie spowodował w Nowym Orleanie. To właśnie tam pochodzący z Mrągowa Jakub Kucharski stanął oko w oko z żywiołem. Książka ukazała się w 2018 roku i zdobyła kilka nagród, w tym m.in. nagrodę Internautów, którzy w konkursie na portalu granice.pl uznali ją „Najlepszą książką roku 2018” w kategorii Literatura Faktu. Ponadto wcześniej książka decyzją Internautów została uznana także „Najlepszą książką na lato” oraz otrzymała III nagrodę w kategorii „Książka podróżnicza roku” na festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Caruk


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5