Coolturalne oblicze miasta w obiektywie

2020-12-25 12:00:00(ost. akt: 2020-12-25 09:30:48)

Autor zdjęcia: Waldemar Bzura

IRA, Agnieszka Chylińska, Kwiat Jabłoni, O.S.T.R. czy czołowe polskie kabarety. To tylko kilka przykładów artystów, którzy w tym roku latem odwiedzili Mrągowo. I podobnie, jak rok temu ich występy uwieczniali młodzi fotografowie.
Wszystko dzięki mrągowskiej Bibliotece Miejskiej, która w tym roku kontynuowała projekt "Coolturalnie przez Mrągowo". Ponownie pod okiem cenionego fotografa Waldemara Bzury młodzi adepci fotografii poznawali tajniki robienia zdjęć na mniejszych i większych imprezach. A tych, mimo pandemicznych obostrzeń, w Mrągowie nie brakowało. Wprawdzie odwołano m.in. Mazurską Noc Kabaretową czy Festiwal Kultury Kresowej, jednak odbyły się inne sztandarowe imprezy z Piknikiem Country na czele.

Jedną z fotografujących była Dominika Paula Brodzik. Rok temu była uczestniczką warsztatów, a w tym awansowała na ich koordynatorkę. I jak sama przyznaje - w imprezowym sezonie było co robić. - Przez wiele czynników związanych ze zdalnym nauczaniem czy działalnością fotograficzną we własnym zakresie, nie mogłam być na każdej imprezie. Mogło wydawać się, że było mniej wydarzeń kulturalnych, a tak naprawdę w mieście prawie codziennie coś się działo. W tym roku oczywiście było inaczej jeśli chodzi o obostrzenia, ale tak samo w kwestii efektów – miało być najlepiej. Co roku podnosimy sobie poprzeczkę - opowiada fotografka. Czy wprowadzone obostrzenia utrudniały pracę fotografujących? Bieganie pod sceną z aparatem i w maseczce na twarzy nie należy do przyjemnych. - Niestety nie było łatwo zwłaszcza, gdy było gorąco. Ja osobiście nie mam problemu z noszeniem maseczki. Największym problemem z nią związanym jest ograniczenie przekazania emocji ludziom. Na koncercie, na którym jest głośno, jedyny sposób, żeby pokazać widzom, że będą mieli pamiątkowe zdjęcie jest machnięcie do nich i pokazanie uśmiechu… W masce uśmiechają się tylko oczy. Ja jestem fanką dynamicznych zdjęć, zdjęć z emocjami, radością, zabawą. Nie skupiam się na samych artystach, ich portretów można znaleźć bardzo dużo w internecie - dodaje Dominika.

Obrazek w tresci

Pamiątką dla fotografów są również zdjęcia z gwiazdami, m.in. zespołem IRA

Każda impreza, koncert to duże fotograficzne wyzwanie. Dynamika, emocje, ruch sceniczny, zmieniające się oświetlenie - to wszystko wymusza na fotografach szybkie i przemyślane decyzje co do kadrów, zmiany ustawień aparatu, wymianę obiektywu itp. W pamięci pozostają jednak nie tylko duże imprezy z udziałem największych gwiazd. Dominika Paula Brodzik wspomina najbardziej koncert skrzypka Piotra Zaperta. - Osobiście poznałam go na strzelnicy, on nie ogranicza się do jednej rzeczy próbuje swoich sił w różnych rzeczach i to jest super! Jestem fanką muzyki granej na skrzypcach, zwłaszcza muzyki nowoczesnej. Piotrek zagrał dwugodzinny koncert sam przy fontannie koło Jeziorka Magistrackiego. Miał ze sobą tylko swoje skrzypce, kabel i telefon, mimo to hipnotyzował ludzi. To jest niesamowite. Wyzwaniem było przekazanie tego klimatu na zdjęciach, które dźwięku nie mają. Mam nadzieję, że się udało! - wspomina fotografka.

Efekty pracy fotografów można już oglądać na wystawie wyeksponowanej w holu Biblioteki Miejskiej w CKiT w Mrągowie. Będzie ona dostępna do końca stycznia 2021. Autorami zdjęć są: Amelia Daszkiewicz, Maria Krasowska, Dominika Paula Brodzik, Ewa Dulna, Krzysztof Durka, Oliwia Kozłowska, Zuza Pogorzelska, Grzegorz Zawrotny, Weronika Zyśk, Julia Kaczmarczyk, Anida Keller i Waldemar Bzura.

Na wystawie można zobaczyć 100 zdjęć. Jednak aż 300 będzie składało się na grafikę "Festiwalowe Mrągowo zaprasza", która już niedługo ma stanąć na tablicach przy rondzie Kresowiaków - na terenie dawnego PKS-u. Grafika będzie podświetlana, a jej wymiary mają mieć 16x2 metry.

Projekt "Coolturalnie przez Mrągowo 2020" był dofinansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasto Mrągowo.

Wojciech Caruk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5