O krok od tragedii! Dwulatek zatruty tlenkiem węgla

2020-12-02 15:00:36 (ost. akt: 2020-12-02 16:19:26)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

To mogło skończyć się tragicznie. 1 grudnia w jednym z budynków na Osiedlu Parkowym w Mrągowie ulatniał się tlenek węgla. W pechowym mieszkaniu przebywał m.in. dwulatek i niemowlę. Dzieci trafiły do szpitala.
Jak informują mrągowscy strażacy, zgłoszenie dotarło na stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie o godz. 17.45.

Na miejsce natychmiast wysłano służby ratunkowe. Na miejscu okazało się, że zasłabnięciu uległo dwuletnie dziecko, które straciło przytomność w łazience. W momencie przybycia na miejsce strażaków ojciec trzymał je na rękach siedząc przy oknie. Chłopiec wprawdzie był nieprzytomny, ale miał zachowane czynności życiowe.

- Urządzenie pomiarowe wskazało na obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o ewakuacji całej rodziny na klatkę schodową i podaniu tlenu dla nieprzytomnego chłopca. Po kilku minutach podawania tlenu chłopiec odzyskał przytomność - relacjonuje kpt. Jakub Tutka, dowódca mrągowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Zespół Ratownictwa Medycznego na miejscu przebadał chłopca, a następnie zabrał go do Szpitala Powiatowego w Mrągowie. W mieszkaniu przebywało niemowlę, które mimo braku niepokojących objawów trafiło na szpitalną obserwację.

- W tym przypadku udało się uniknąć tragedii - mówi kpt. Tutka. - Jednak przy okazji tego zdarzenia przypominamy o tym jak bardzo niebezpieczny jest tlenek węgla (czad) oraz jak ważne jest utrzymanie przewodów wentylacyjnych, kominowych oraz kotów gazowych w odpowiednim stanie technicznym i zapewnienie wymaganej wentylacji w pomieszczeniach. Tlenek węgla jest gazem bezwonnym więc zachęcamy do zakupu czujek tlenku węgla do mieszkań lub domów, w których występuje ryzyko wydzielania się czadu - dodaje strażak.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5