Miasto w przyszłości chce być uzdrowiskiem

2020-12-04 12:00:00(ost. akt: 2020-12-04 11:15:50)

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Miejski samorząd prowadzi prace, których celem jest uzyskanie w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Będzie to proces długofalowy.
W przedwojennym Mrągowie znajdowało się uzdrowisko, w okolicy otoczonej jeziorami i lasami.

— Na terenie obecnego mrągowskiego parku im. Juliusza Słowackiego, położonego przy drodze wyjazdowej w stronę Kętrzyna, mieściło się uzdrowisko klimatyczne, które niegdyś było bardzo popularne, a odwiedzało je bardzo wielu kuracjuszy — mówi burmistrz Mrągowa, dr hab. Stanisław Bułajewski. — Było tam sanatorium i kurort „Waldheim” z przepięknym parkiem i wieloma atrakcjami. Chcemy powrócić do dawnych, dobrych tradycji i ponownie przywrócić dawny blask temu miejscu.

Prace, pozwalające uzyskanie w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej już trwają. Na terenie po byłym sanatorium odbyły się wstępne badaniach geologiczne, które potwierdziły występowanie tam złóż borowiny. Złoża znajdują się w miejscach, zapewniających ich wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

— W niedalekiej przyszłości chcemy dokonać odwiertów i pobrać próbki do niezbędnych badań — dodaje włodarz miasta. — Później będziemy musieli zrealizować dokumentację zasobową, badania klimatu, a także zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i przeprowadzić konsultacje społeczne. Dalsze prace będą polegały na sporządzeniu operatu uzdrowiskowego, który określi możliwość leczenia uzdrowiskowego na naszym terenie. Potem będziemy starali się o uzyskanie pozytywnej decyzji ministra zdrowia.

Burmistrz Bułajewski dodaje: — Będzie to proces długofalowy i pochłonie pewnie sporo czasu. Ale mimo to jestem pewny, że starania zakończą się sukcesem. Uzdrowisko jest ogromną szansą na dalszy rozwój Mrągowa. Wzrośnie atrakcyjność nie tylko miasta, ale i całego powiatu. Dzięki nowym usługom Mrągowo i okoliczne miejscowości będą odwiedzane przez turystów i kuracjuszy przez cały rok. Mieszkańcy, oprócz korzystania z leczniczych zabiegów, znajdą zatrudnienie w nowo wybudowanych obiektach.

Paweł Krasowski


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #3016261 | 10.10.*.* 5 gru 2020 01:01

    Takie same założenia miała burmistrzowa budując mrongoville. Nie można dekretem nakazać nikomu postawić tam uzdrowiska. Pieniądze wydane w błoto.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5