Ostatnie regaty zdominowane przez mrągowskich żeglarzy

2020-10-31 10:40:45 (ost. akt: 2020-10-31 11:10:54)

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Ostatnie tegoroczne regaty w Mrągowie już za nami. Tym razem były to ogólnopolskie zawody o Puchar Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, w których rywalizowały ze sobą najlepsze załogi z całej Polski - zwycięzcy różnego rodzaju cykli żeglarskich. Mrągowo okazało się w tym roku wyjątkowo "niegościnne", bo dwa pierwsze miejsca zajęły załogi z Mrągowa.
Tegoroczny sezon żeglarski nieuchronnie zmierza ku końcowi. Po trudnym i odroczonym przez pandemię starcie, gdy wiosną regaty jedne po drugich były odraczane, druga część roku obfitowała w zmagania na wodzie. Zwykle w październiku już tylko nieliczni myślą o ściganiu, szykując łódki na zimowy sen. Tym razem jednak, żeglarze próbują wycisnąć z tego nietypowego sezonu ile się da, przedłużając go na ten jesienny okres. Takie podejście udzieliło się także organizatorom finałowych regat Pucharu Prezesa PZŻ, które w miniony weekend odbyły się w Mrągowie. Na szczęście październik okazał się wyjątkowo łaskawy, bo oprócz solidnego wiatru przez całe regaty świeciło piękne słońce.

- Organizatorem Pucharu Prezesa PZŻ jest Komisja Żeglarstwa Śródlądowego PZŻ. Udało nam się, pomimo trudnych czasów, zorganizować drugi finał imprezy przeznaczonej dla zwycięzców lokalnych regat amatorskich. Niestety, pandemia, kwarantanna i lockdown sprawiły, że na starcie stanęło tylko osiem załóg, ale i tak cieszę się, że regaty mogły się odbyć. Na pocieszenie mieliśmy cudowną pogodę, bardzo ładny wiatr. Regaty zostały rozegrane na sześciometrowych jachtach Mariner na jeziorze Juno w gościnnym porcie w hotelu Siwik w Mrągowie - skomentował Jarosław Bazylko, wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych.

Zwycięstwo w regatach odniosła załoga reprezentująca Mrągowo w składzie Paweł Łazarski, Aleksandra Mądrych i Krzysztof Łazarski. Sternik załogi nie krył, że oprócz dobrej zabawy na wodzie mieszały się różne emocje:

- Pierwszego dnia regat był słabszy wiatr i dość nerwowo było na wodzie w załodze. Jakoś przez noc jednak się poukładaliśmy i drugiego dnia żeglowaliśmy już znacznie lepiej. Odrobiliśmy stratę do liderów, czyli załogi Dariusza Bałdygi i przed ostatnim wyścigiem punktacja ułożyła się tak, że o zwycięstwie w regatach decydowało to, która załoga przypłynie na metę pierwsza. Rywale żeglowali już nawet przed nami, ale nie przypilnowali nas i po dobrej halsówce wyszliśmy na prowadzenie i tak skończyliśmy, wygrywając zawody. Ola i Krzysiek bardzo mocno się napracowali i to wielka przyjemność pływać z taką załogą. Mieliśmy sześć intensywnych wyścigów, z krótkimi przerwami pomiędzy i pod koniec czuć było już zmęczenie, ale też do końca była w nas duża determinacja - powiedział sternik zwycięzców, Paweł Łazarski.

https://m.wm.pl/2020/10/orig/pzz-dron-fot-m-kossakowski-656629.jpg

fot. Mateusz Kossakowski

Prezes PZŻ Tomasz Chamera, choć z powodu obostrzeń sanitarnych nie mógł kibicować żeglarzom na miejscu, nie krył zadowolenia, że udało się ponownie zorganizować tę imprezę:

- Po raz kolejny na zakończenie sezonu mieliśmy szansę przeprowadzić regaty o Puchar Prezesa PZŻ, które oprócz sportowych emocji, dają szansę na spotkanie się przedstawicieli różnych lokalnych ośrodków regatowych. Organizacji regat tym razem przyświeca nadrzędny cel – bezpieczeństwo uczestników, egzekwowane w postaci wytycznych Polskiego Związku Żeglarskiego. Mimo trudnej sytuacji, jest to świetna okazja do rywalizacji amatorskiej części naszego środowiska żeglarskiego. W tym roku przy pięknej, słonecznej pogodzie. Pozostając w zgodzie z wytycznymi rządowymi tym razem kibicowałem na odległość. Gratuluję wszystkim uczestnikom i liczę na spotkanie przy kolejnej edycji - skomentował Prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Drugie miejsce w regatach zajęła załoga Dariusza Bałdygi, trzecie Jakuba Jurczaka, czwarty był Wojciech Dźurdź, piąty Paweł Krakowiak, szósty Adam Niedźwiedzki, siódmy Hubert Kurjańczyk, ósmy Sławomir Cieślak.

Niedawno Żeglarskie Grand Prix Mrągowa zostały także wyróżnione przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Impreza otrzymała certyfikat "Produkt Warmia i Mazury 2020" w kategorii wydarzenie. - Dziękujemy wszystkim za wszelkie okazane wsparcie w tym sezonie i zapraszamy oczywiście w przyszłym roku ponownie do Mrągowa - podsumowuje Mateusz Kossakowski, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego "Czos".


red.
Źródło: Polski Związek Żeglarski

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5