Między niebem a ziemią

2020-08-03 12:00:00(ost. akt: 2020-08-03 08:17:33)

Autor zdjęcia: Marek Jóźków

W Bibliotece Miejskiej w Mrągowie można już oglądać wystawę fotografii artystycznej pt. "Między Niebem a Ziemią". Autorem prac jest ceniony w Polsce i za granicą fotograf - Marek Jóźków.
Urodzony w Działdowie fotograf jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Gdyni Orłowie. Przez wiele lat był wykładowcą w pracowni fotografii w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej w Koszalinie oraz w sekcji fotografii Spółdzielni Mieszkaniowej "Na skarpie".

Marek Jóźków jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą. Jego fotografie były prezentowane na wystawach pokonkursowych m.in. w Australii, Austrii, Brazylii, Danii, Finlandii, Francji, Kanadzie, Luksemburgu, we Włoszech, na Tajwanie, w Zambii oraz w Polsce. Otrzymały wiele medali, nagród i wyróżnień.

Był prezesem Zarządu Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego, późniejszego Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymał dyplom stwierdzający posiadanie kwalifikacji do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika.

W 1996 roku był pomysłodawcą, współtwórcą i kuratorem cyklicznych Przeglądów Fotografii Złota Muszla w Koszalinie – we współpracy z Bałtyckim Towarzystwem Fotograficznym. W latach 2005–2007 pełnił funkcję członka Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina. Kilkakrotnie został wyróżniony nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina.

Za swoją działalność artystyczną został odznaczony przez Ministra Kultury odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej", a przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Zajmował się głównie fotografią reklamową i reportażową, jednak ważnymi dziedzinami jego twórczości są również krajobrazy, pejzaże i przyroda.

Prace artysty można oglądać do 30 sierpnia w holu Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5