Orszaki przejdą przez Mrągowo i Mikołajki

2020-01-05 22:00:00 (ost. akt: 2020-01-05 23:14:52)
Mrągowski Orszak otrzymał wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Mrągowski Orszak otrzymał wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Autor zdjęcia: FB/Mrągowo Miasto Ludzi Aktywnych

6 stycznia w Kościele Katolickim obchodzone jest Święto Trzech Króli. Nową tradycją są królewskie orszaki, które z ro ku na rok można zobaczyć na ulicach coraz większej liczby miast i wsi. W 2020 roku korowody ponownie pojawią się w naszym powiecie.
W 2019 roku w niedzielę 6 stycznia ulicami 752 miejscowości w Polsce – w tym także Mrągowa i Mikołajek – przeszedł jedenasty Orszak Trzech Króli.
Pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" Trzej Królowie wędrowali do Stajenki, żeby pokłonić się Dzieciątku Jezus. Wraz z nimi w drogę do Betlejem udało się ponad 1,2 mln uczestników z całej Polski. W Mrągowie i Mikołajkach wierni również wzięli udział w ulicznych jasełkach.

W 2020 roku do Orszaku włącza się prawie 900 miejscowości, w tym ponownie Mrągowo i Mikołajki. W Mrągowie 6 stycznia (poniedziałek) pochody wyruszą spod miejskich parafii. I o godz. 12.00 spotkają się na ulicy Sobczyńskiego. Stamtąd jako jeden pochód, przejdą do stajenki znajdującej się przy pomniku Jana Pawła II.

Czym właściwie jest orszak i jaką ma historię? — Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą — czytamy na stronie fundacji Orszak Trzech Króli. — Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze — zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Idea ulicznych jasełek zrodziła się w 2009 roku w Warszawie i rozpowszechniała się na cały kraj, a nawet poza jego granice. Organizacji tego wydarzenia w naszym mieście podjęły się osoby świeckie ze wszystkich mrągowskich parafii, wspierane przez duchownych. Inicjatywa zakłada przede wszystkim wspólne kolędowanie oraz pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku.

Wydarzenie uzyskało wsparcie władz miasta, radnych oraz mrągowskich instytucji. Zaangażowały się również szkoły, grupy i zespoły oraz stowarzyszenia. W Orszaku Trzech Króli może wziąć udział każdy, co dodatkowo jeszcze podkreśla tegoroczne hasło – „Bóg jest dla wszystkich”. Jest to możliwość wspólnego spędzenia czasu z rodziną i radosnego przeżycia święta Objawienia Pańskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące godziny uformowania się orszaku będą przekazywane w parafiach.

red.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. turysta #2864425 | 176.221.*.* 8 lut 2020 09:12

  Przez Mikołajki przeszedł chyba orszak betoniarzy. To co zrobiono z nabrzeżem woła o pomstę.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Adam #2844831 | 37.8.*.* 6 sty 2020 00:37

  Tyle kasy psu w duoe, a jest tyle potrzebujacych chorych dzieci...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5