Kampania "Biała wstążka" w powiecie mrągowskim

2019-12-08 14:51:01(ost. akt: 2019-12-09 16:03:11)

Autor zdjęcia: Grażyna Chmielewska

16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet. Od 25 listopada czyli od Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, do 10 grudnia, czyli Dnia Praw Człowieka, trwa akcja prowadzona w ramach Kampanii "Białej Wstążki" przez m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie. Kampania "Biała Wstążka" od 28 lat jest prowadzona w wielu krajach na całym świecie. Ma ona na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Jej symbolem jest biała wstążeczka.
Biała wstążeczka jest nie tylko znakiem niegodzenia się z przemocą stosowaną przez mężczyzn wobec kobiet. Mężczyźni noszący białą wstążeczkę deklarują się, że nie akceptują, nie stosują i nigdy nie będą stosować przemocy wobec kobiet.

W obchody Kampanii "Biała Wstążka" w powiecie mrągowskim włączyli się wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 4 w Mrągowie. To oni, pod kierunkiem i we współpracy z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przygotowali ulotki o kampanii i białe wstążeczki. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Mrągowie oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie urządzone zostały specjalne Kąciki Białej Wstążki. Można tam było wziąć sobie ulotkę i przypiąć białą wstążeczkę.

W ramach kampanii, w sobotę, 7 grudnia Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie zorganizowało Dzień Otwarty. Przy tej okazji przeprowadzono spotkanie warsztatowe pn. "Jestem męski, nie stosuję przemocy". Spotkanie prowadził certyfikowany specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W Dniu Otwartym w PCPR w na wszystkich chętnych czekali specjaliści. Osoby uwikłane w przemoc domową mogły skorzystać z pomocy i wsparcia. Specjaliści udzielali porad i wyczerpujących informacji dotyczących tego, gdzie, kiedy i jaką pomoc może uzyskać ofiara przemocy oraz osoba przemoc stosująca. Przemocą domową, jej ofiarami i sprawcami, zajmujemy się nie tylko w ramach Kampanii "Biała wstążka" - mówi Jolanta Kowalczyk dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie. Zawsze, przez cały rok udzielamy pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują i zgłoszą się do nas. Udzielamy wsparcia w formie bezpłatnych konsultacji, realizujemy programy dla pełnoletnich osób, które nie radzą sobie z kontrolowaniem i opanowaniem własnych negatywnych emocji, i które stosują przemoc wobec swoich bliskich, w tym również wobec kobiet i dzieci. Poza specjalistami z zakresu pracy korekcyjno-edukacyjnej ze sprawcami przemocy w rodzinie, współpracujemy w tym zakresie z prawnikami, sądami, policją, pedagogami i psychologami.

Drzwi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie są otwarte zawsze, nie tylko w Dniu Otwartym.

7 grudnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie kolejny raz włączył się do akcji “Otwarte Drzwi” w ramach Kampanii Białej Wstążki. Zorganizował dodatkowe dyżury specjalistów a terapeuta uzależnień przeprowadziła z rodzicami zajęcia warsztatowe na temat przemocy w sieci. Celem spotkania było zwrócenie uwagi rodziców na zagrożenia, z jakimi dzieci mają styczność korzystając z różnych stron internetowych, co ma znaczący wpływ na ich psychikę i zachowanie.

Do akcji przyłączył się również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach. 7 grudnia w ramach "Otwartych Drzwi" dyżury pełnili m.in. specjaliści z Punktu Konsultacyjnego, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, pracownik socjalny GOPS, dzielnicowy oraz kurator sądowy. Przeprowadzono też warsztat "Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych" oraz projekcja multimedialna materiałów edukacyjno - profilaktycznych oraz kampanii społecznej. Młodzież z Punktu Wolontariatu "Pomocna Dłoń" wręczała symboliczne gadżety z logiem kampanii "Biała Wstążka"

Akcja w Pieckach potrwa do 12 grudnia. 11 i 12 grudnia w ramach współpracy z Departamentem Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości w Klubie Integracji Społecznej odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży oraz osób tworzących lokalny system pomocy dziecku i rodzinie z udziałem ekspertów - sędziów zajmujących się zawodowo prawami człowieka, a szczególnie prawami dziecka.

11 grudnia w siedzibie KIS odbędzie się dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Pieckach oraz Punktu Wolontariatu "Pomocna Dłoń" z sędziami na temat zagrożenia i konsekwencji wynikających z przemocy domowej i rówieśniczej.

12 grudnia o godz. 10.00 w siedzibie KISodbędzie się spotkanie z udziałem osób tworzących lokalny system wsparcia dziecka i rodziny - pracowników socjalnych, asystentów rodzin, policji, pedagogów szkolnych, pielęgniarek, wolontariuszy i przedstawicieli lokalnych mediów. O godz. 13.00 odbędzie się spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Nawiadach.

Obrazek w tresci
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GChmielewska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5