Nieodpowiedzialni i niebezpieczni zatrzymani przez policjantów

2019-11-18 18:05:06 (ost. akt: 2019-11-18 16:19:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Ostródzie

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się czterech kierowców w powiecie mrągowskim.
Najpierw w piątek, 15 listopada po godz. 23:00 na ul. Rynkowej w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego renault. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Okazało się również, że nie posiada prawa jazdy i nigdy takich uprawnień nie zdobył.

Tej samej nocy, po godz. 2:00 funkcjonariusze interweniowali wobec 19-letniego kierowcy volkswagena. Ten kierowca jak wykazało badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 0,2 promila. Zanim wsiadł za kierownicę pił alkohol i tym samym popełnił wykroczenie. Kontrola wykazała, że nie miał przy sobie obowiązkowego prawa jazdy.

Godzinę później policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą mercedesem. 35-latka zdecydowała się na jazdę mimo, że miała w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Jednak to nie jedyne jej przewinienie. Nie posiadała przy sobie prawa jazdy, a samochód od maja nie posiadał aktualnych badań technicznych.

W niedzielę po godz. 18.00 funkcjonariusze policji otrzymali informację o kolizji drogowej do jakiej doszło na trasie Prawdowo - Stare Sady. Tam kierowca Toyoty doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka kierowcą Subaru. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca zdarzenia miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz i za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.


Zgodnie z przepisami kodeksu karnego nieodpowiedzialni kierowcy odpowiedzą za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, a niektórzy ponadto za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto wobec sprawców tych przestępstw sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Rowerzysta i pieszy, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem spowoduje zagrożenie na drodze również musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mogą one przyjąć formę mandatu karnego lub wniosku o ukaranie skierowanego do sądu. Rowerzysta i pieszy, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem spowoduje zagrożenie na drodze również musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Mogą one przyjąć formę mandatu karnego lub wniosku o ukaranie skierowanego do sądu. Za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny do 5 tys. zł i zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #2820794 | 94.254.*.* 19 lis 2019 09:55

    Noooo brawo. Ktoś w końcu musi uzbierać kasę na te wszystkie 500+, tylko ciekawi mnie kiedy wezmiecie się za prawdziwych przestępców, tych co wyłudzaja VAT, tych co handluja towarem z przemytu ale na grubsza skalę, tych co kradną nowsze modele Audi i sprzedają je na części ( dziuple w okolicy:) @) najprościej jest stanąć i wlepiac mandaty :) ale zająć się wyrafinowaną przestępczością to już was przerasta. Żenua

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5