Prawa człowieka okiem dokumentalistów z całego świata

2019-10-03 20:00:00 (ost. akt: 2019-10-03 16:48:19)
Pokazom filmowym towarzyszyły warsztaty poświęcone prawom człowieka

Pokazom filmowym towarzyszyły warsztaty poświęcone prawom człowieka

Autor zdjęcia: Julia Zera

W dniach 26 - 27 września w Centrum Kultury i Turystyki po raz kolejny odbył się Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.
Ideą przyświecającą festiwalowi jest zaprezentowanie szerokiej publiczności dokumentów filmowych z całego świata przybliżających tematykę praw człowieka. WATCH DOCS realizowany jest dzięki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która we współpracy z wieloma partnerami w całej Polsce organizuje festiwal objazdowy. W tym roku festiwal odwiedzi ponad 30 miast.

Program składał się z filmów dokumentalnych wybranych z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Dodatkowo odbyło się spotkanie oraz Warsztaty Droga Do Wolności prowadzone przez Magdalenę Lewkowicz. Ich uczestnicy starali się zrozumieć i poznać sytuację ludzi, których tożsamość została nieposzanowana. Zgłębili także informacje o drodze przyczynowo-skutkowej od II Wojny Światowej do Wolnej Polski 1989 roku. Grupa Generation Europe zaprezentowała również swoje działania na polu aktywności społecznej w Mrągowie oraz efekty międzynarodowego obozu, w którym uczestniczyli razem z partnerami z Niemiec i Hiszpanii.

- Festiwal WATCH DOCS to bardzo dobry sposób, żeby za darmo skorzystać z oferty filmów dokumentalnych i poszerzyć swoje wiadomości, ale też otworzyć się na problemy innych - wypowiada się prowadząca warsztaty Magdalena Lewkowicz. Organizatorzy z mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki cieszą się, że festiwal może gościć w kalendarzu imprez. - Jest to doskonały sposób promowania praw człowieka i filmów dokumentalnych, które obrazują rzeczywistość często dla nas nieznaną. Zależy nam również, żeby takie inicjatywy odbywały się w kolejnych latach - mówi Justyna Połomska.

Julia Zera2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5