Malarstwo w otoczeniu zabytkowych motocykli [GALERIA]

2019-08-26 17:40:00 (ost. akt: 2019-08-26 18:14:15)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Pejzaże, portrety i... zabytkowe motocykle? Dlaczego nie. Pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Motocykli Zabytkowych KRUK z Mrągowa postanowili udowodnić, że połączenie tych trzech elementów może dać ciekawy efekt.
W sobotę, 24 sierpnia w Mrągowskiej Przystani Motocyklowej przy ul. Chopina 7 odbył się wernisaż malarstwa Jana Żdańca, mieszkańca Mrągowa. - Z inicjatywą wyszedł Zdzisław Piaskowski, któremu spodobało się to miejsce. Zaproponował, że tę ekspozycję zabytkowych motocykli można połączyć z pracami mrągowskiego malarza. Niektóre obrazy pokazują Jezioro Czos i promenadę, przy której mieści się nasz klub. Dlatego postanowiliśmy pokazać je właśnie w tym miejscu - mówi Dariusz Kruk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Motocykli Zabytkowych "Kruk".

Działalność tzw. "clubhouse'ów" prowadzonych przez kluby motocyklowe nie jest niczym nowym. Odbywają się w nich koncerty czy wystawy, jednak są one powiązane ściśle z motocyklową tematyką. Mrągowski "Kruk" postanowił jednak wyjść poza ten schemat. - Otwierając w czerwcu nasz clubhouse mieliśmy takie założenie, aby to miejsce było dostępne dla wszystkich, nie tylko motocyklistów. Dlatego też nazwaliśmy je Mrągowską Przystanią Motocyklową. Każdy posiadacz jednośladu będzie mógł tu przyjechać, rozbić namiot, przenocować. Jest prysznic, jest kuchnia, w której można sobie przygotować posiłek. Dla mieszkańców miasta i turystów chcemy pokazać walory tego miejsca oraz promować twórczość naszych lokalnych artystów. Myślimy już o kolejnych wystawach, ale w planie mamy też warsztaty z mechaniki, przepisów ruchu drogowego czy pierwszej pomocy. Każdy będzie mógł w tym uczestniczyć - zdradza prezes.

Pierwszym krokiem jest wystawa portretów i krajobrazów Jana Żdańca. Można na niej dostrzec piękno Mrągowa i okolic, jak również poznać... sąsiadów malarza, których uwiecznił na swoich obrazach. Artysta urodził się ponad osiemdziesiąt lat temu w Starej Wsi na Lubelszczyźnie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a po odbyciu służby wojskowej w Mrągowie, osiadł tu na stałe. Od 1997 roku jest na emeryturze. To pozwoliło mu rozwinąć swoją pasję. Uprawia malarstwo olejne i akwarelę, a głównymi tematami jego prac są pejzaże i portrety. Interesuje się także fotografią oraz filmem amatorskim.

Jan Żdaniec pełnił funkcję kierownika kulturalno-oświatowego w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. Zajmował się także dekorowaniem wystaw sklepowych, malarstwem ściennym i malarstwem na płótnie. Brał udział w licznych lokalnych i wojewódzkich konkursach, plenerach i wystawach twórczości amatorskiej, m.in. w ramach Wojewódzkich Przeglądów Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie. W 2007 roku otrzymał nagrodę Rady Miejskiej w Mrągowie za popularyzację amatorskiego ruchu artystycznego.

Wernisaż był okazją do spotkania pasjonatów motocykli, malarstwa, przyjaciół klubu oraz artysty. Na zaproszenie "Kruka" do clubhouse'u zawitali tego dnia motocykliści m.in. z Giżycka, Biskupca czy Mrągowa.

Wystawę można oglądać do 30 sierpnia w Mrągowskiej Przystani Motocyklowej przy ul. Chopina 7 w godz. 18.00 - 20.00. Można wtedy spotkać również samego autora, porozmawiać, a nawet zakupić jego prace.

Wojciech Caruk


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5