Mrągowo czyta. Finał akcji z książką w ręku
2019-05-29 08:00:00(ost. akt: 2019-05-30 10:10:15)
W Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej zrodził się pomysł obalenia mitu, że Polacy niewiele czytają. W tym celu zorganizowano szeroko zakrojoną akcję MRĄGOWO CZYTA, której adresatami byli mieszkańcy naszego miasta i powiatu.
Mieszkańcy nadsyłali swoje zdjęcia z książką w tle oraz współuczestniczyli w tworzeniu rankingu ulubionych tytułów.
Spotkanie finałowe nie miało jednorodnego charakteru. Zaplanowano na nie wiele atrakcji oraz różnych odsłon. Anna Wysuwa - Szefler oraz Jolanta Hellis opowiedziały gościom o osobach piszących i tworzących, na naszych terenach,wczoraj i dziś. Przestawiły też ciekawostki i anegdoty dotyczące literatury. Ewa Szałachowska wyśpiewała piosenki z dziedziny poezji śpiewanej i aktorskiej. Pośród gości rozlosowano książki, przekazane jako dar, od rodzimych twórców. Niektóre opatrzone były autografami. Wśród nich znalazły się tytuły, które wyszły spod pióra: Katarzyny Enerlich, Darii Obiedzińskiej, Magdaleny Markiewicz, Hanny Szymborskiej, Ryszarda Bitowta i innych.
Na sali byli obecni niektórzy autorzy, przedstawiciele młodzieżowego Saloniku Literackiego oraz współtwórcy przewodnika: „Mrągowo od drzwi do drzwi”. Zebrani mogli obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza dotyczyła mrągowskich pisarzy i twórców. Na drugiej znalazły się zdjęcia uczestników oraz nadesłane przez nich propozycje ulubionych tytułów czytelniczych.
Do rankingu książek zgłoszono około 150 pozycji o różnorodnej tematyce. Choć apel był skierowany do młodzieży i osób dorosłych, na liście znalazła się również literatura dziecięca. Dowodzi to faktu, że już w najmłodszych latach, może zrodzić się miłość do słowa pisanego. Okazało się, że lubujemy się w różnorodnej stylistyce i tematyce. Wciąż sięgamy po pozycje klasyczne, należące do kanonów literatury. Czytelnicy interesują się poezją i sztuką. Popularna jest również literatura faktu, historyczna oraz biograficzna. Sięgamy po wydawnictwa podróżnicze i przewodniki. Bywa, że szukamy własnej, życiowej drogi, posiłkując się wskazówkami z literatury z dziedziny filozofii, luźnych rozważań o życiu, jak również wydawnictw o charakterze motywacyjnym.
Czytelnicy lubią też sięgać po kryminały, książki grozy oraz fantastykę. Najczęściej jednak kupujemy lub wypożyczmy, powieści i opowiadania, o różnej tematyce. Może ona dotyczyć kwestii obyczajowych, takich jak miłość, codzienne życie i jego trud, jak również, opowieści o dramatycznych losach bohaterów. Ranking nie został zamknięty. Goście biblioteki, odwiedzając wystawę, mogą nadal dopisywać swoje ulubione książki.
Mrągowianie i mieszkańcy powiatu niewątpliwie czytają dużo i sięgają po wydawnictwa z różnorodnych dziedzin. Nie brakuje ich na rynku czytelniczym. Choć niektóre tytuły zaskoczyły zebranych, nie należy z tym dyskutować. Stworzenie tej listy nie miało na celu ustalać arbitralnej kolejności, nie przesądzało też, które książki są ważniejsze, bardziej wartościowe - bo byłoby to krzywdzące.
Spis książek przeprowadzony w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odsłonił naszą różnorodność, bogactwo duchowe i wielokulturowość. Długo jeszcze o tym dyskutowano, spacerując po wystawie i pomiędzy regałami, gdzie można było nie tylko oglądać, czytać, ale i dotknąć książkę. Debatowano i dzielono się refleksjami przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku w zakamarkach przyjaznej czytelnikom biblioteki.
(ABP)
(ABP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez