16-latek bez uprawnień "za kółkiem". Kara spotkała też jego kolegę

2019-03-27 18:21:29 (ost. akt: 2019-03-28 15:26:01)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Na jednej z mrągowskich ulic policjanci zatrzymali auto prowadzone przez nieletniego "kierowcę" bez prawa jazdy. Konsekwencje poniósł także jego kolega, właściciel pojazdu.
Na ul. Młynowej w Mrągowie patrol drogówki dostrzegł osobową mazdę, której kierowca najechał na krawężnik i chodnik. Policjanci zainterweniowali, a wtedy okazało się, że kierowcą był 16-latek bez uprawnień, a obok - w roli pasażera - siedział jego starszy kolega.

Nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym. 300 złotych mandatu otrzymał również jego kolega, który mu to auto udostępnił. W trakcie kontroli policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, ponieważ auto nie miało aktualnego przeglądu.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300 zł.

Rzecznik policji przestrzega:

Czytaj e-wydanie


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5