Kilometrami uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych [FOTO + VIDEO]

2019-03-04 09:59:50 (ost. akt: 2019-03-04 11:56:07)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

BIEGI/// Początek marca przyniósł — już tradycyjnie w całej Polsce — szereg wydarzeń upamiętniających polskich bohaterów podziemia antykomunistycznego. O złożeniu sportowego hołdu Żołnierzom Wyklętym nie zapomniano także i na Mazurach.
Pokaźny, blisko 350-osobowy tłum "łowców kilometrów" stawił się 3 marca m.in. w Mrągowie. Pogoda nie rozpieszczała, lecz nie przeszkodziło to w przybyciu na miejsce nie tylko "starym wyjadaczom", ale i biegaczom typowo rekreacyjnym, którzy pojawili się i ze swymi małymi pociechami.

Impreza po raz kolejny udowodniła, że rywalizacja w duchu fair play idealnie komponuje się z wartościami patriotycznymi. Wydarzenie było przesycone symbolami, a klimat okołowojenny przenosiły nie muzyka czy historyczne koszulki, ale także i same trasy. Pierwsza z nich, licząca dokładnie 1963 metry, nawiązywała do daty śmierci ostatniego z członków ruchu oporu - Józefa Franczaka ps. "Lalek". Krótsze z wyzwań miało charakter typowo honorowy, medale otrzymali... wszyscy.

Dla bardziej "wymagających" organizatorzy w Mrągowie przygotowali natomiast dystans 7 km.

Najskuteczniejszy w tym biegowym pojedynku okazał się Marcin Ambroziak.
— Zaskoczenia nie było. Marcin to stały bywalec imprez w całym regionie, mało kiedy kończy zawody poza podium — mówili kibice. Na prestiżowym "pudle" w kat. mężczyzn znalazło się także miejsce dla Sebastiana Lisa i Wojciecha Jarosza.

Wśród pań najlepsza okazała się Justyna Bogusz, której po piętach deptały Anna Traszkuć i Odetta Ostapczuk.

kk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5