To już dziś. Drewniane gody Projektu Arboretum

2018-08-04 09:40:29(ost. akt: 2018-08-04 09:49:12)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

W sobotę 4 sierpnia w mrągowskim amfiteatrze na jeziorem Czos odbędzie się kolejny, piaty już, Projekt Arboretum. Na repertuar "Drewnianych godów" składać się będą utwory z przekroju dotychczasowych edycji. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.
Projekt Arboretum to autorski koncert muzyki hybrydowej, realizowany przez grupę kilkunastu muzyków sesyjnych pod kierunkiem polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz. Jego jubileuszowa, piąta edycja będzie częścią międzynarodowej trasy projektu, który w maju zaprezentowany został na Rynku głównym we Lwowie, zaś w grudniu 2018 wystawiony zostanie "na deskach" Redland Performing Art Center w aglomeracji Brisbane w Australii. Koncert połączony będzie z warsztatami tańca ludowego i trzecią Potańcówką Ludową Projektu Arboretum, którą poprowadzi Janusz Prusinowski Kompania.

Powstały w Mrągowie w 2014 roku Projekt Arboretum odnosi się do dziedzictwa, kulturowego, etnograficznego i krajobrazowego obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Jest to wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie nie tylko Warmii i Mazur, ale i sceny ogólnopolskiej. Spektakl w twórczy sposób interpretuje autentyczne, XIX wieczne dziedzictwo kultury tradycyjnej pomijając okresu tzw. „cepelizacji” kultury ludowej w PRL. Inspiracją są zarówno odkrywane na nowo relikty twórczości ludowej autochtonów – Mazurów i Warmiaków, jak i zaginione cywilizacje Jaćwingów, Galindów i Prusów. W swoich poszukiwaniach twórcy sięgają także do dziedzictwa muzycznego sąsiednich Kurpiów i Suwalszczyzny, a także Polesia i Podola.

Repertuar edycji jubileuszowej "Drewniane gody" stanowić będą utwory z pięciolecia Projektu Arboretum. Koncert odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna”. Wstęp wolny.

źródło: CKiT

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5