Stop przemocy wobec kobiet — jak pomóc skutecznie?

2017-11-27 09:51:15(ost. akt: 2018-01-10 14:35:49)

Autor zdjęcia: Archiwum

W poniedziałek, 27 listopada w Mrągowie odbędzie się konferencja poświęcona przemocy wobec kobiet. Spotkanie rozpoczyna społeczną kampanię Biała Wstążka na Warmii i Mazurach.
Wojewódzka konferencja pod hasłem „Stop przemocy wobec kobiet — jak pomóc skutecznie?”, która dziś (27 listopada) zainauguruje kampanię Biała Wstążka na Warmii i Mazurach odbędzie się w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (początek o godz. 10.30). Organizatorem konferencji jest Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznych. W programie panel edukacyjno-dyskusyjny, w którym problem przemocy wobec kobiet zostanie wszechstronnie przedstawiony.

Prelegenci będą mówili między innymi o fazach przemocy w rodzinie w kontekście trudności w pracy z ofiarą przemocy, programie korekcyjnym dla sprawców i procedurze Niebieskiej Karty oraz o statystykach jej realizacji.
Gości przywitają przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich. Tego dnia marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin uhonoruje również Kawalerów Białej Wstążki.

— Samorząd wojewódzki nie ma bezpośrednio kompetencji do zwalczania przemocy, jednak od lat angażuje się w liczne działania społeczne, w tym także w kampanię Biała Wstążka — mówi marszałek Brzezin.

Jednym z prelegentów konferencji jest mł. asp. Dorota Kulig z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, która uważa, że akcja ma zwiększyć świadomość społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka.

Przypomnijmy, że kampania Biała Wstążka jest największym na świecie przedsięwzięciem, które ma powstrzymać przemoc wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn i do nich jest przede wszystkim skierowana.

Akcja została zapoczątkowana wydarzeniami z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 innych ranił, oskarżając swoje ofiary, że... zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet.

Symbolem akcji jest biała wstążka jako znak niewinności mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, natomiast wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Marek Szymański2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5