Spektakl "Szatnia" w wykonaniu Teatru PRZEBUDZENI

2017-03-20 14:28:20(ost. akt: 2017-03-20 14:31:43)
TEATR PRZEBUDZENI działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

TEATR PRZEBUDZENI działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Autor zdjęcia: mat.prasowe

25 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie na spotkanie z teatrem z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Będziemy go świętować z wyjątkowym zespołem jakim jest Teatr PRZEBUDZENI  z Ostródy. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl "Szatnia".
Przed naszymi gośćmi zaprezentuje się grupa teatralna INSANIA ze spektaklem "Czarny Rodryg".
Wstęp wolny!

Spektakl „SZATNIA” inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora, jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w tytułową „szatnię” pytają: „co dalej?”. spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko, by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i… umierania”.
Scenariusz i reżyseria Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki oraz zespół
muzyka: Dariusz Wychudzki – fortepian
Spektakl został wielokrotnie nagrodzony na prestiżowych ogólnopolskich festiwalach teatralnych. Między innymi nagrodami głównymi podczas przeglądów i konkursów: „Czwarta Ściana” w Turku, „Baby” w Olsztynie, Rypińska Wiosna Teatralna, „Galimatias” w Teresinie, OFMAT w Krakowie, Słodkobłękity w Zgierzu. Był prezentowany na wielu festiwalach a także dla studentów i wykładowców w PWST w Warszawie (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna).
„Od początku pracy nad spektaklem wiadomo było, że będzie to nietuzinkowy i wyjątkowy spektakl: dogłębnie poruszający, refleksyjny i poważny, lecz jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności. Obrana konwencja "nurtu kantorowskiego" i odczucie przy tym swoistego sacrum okazało się „strzałem w dziesiątkę”, co czujemy po reakcjach publiczności za każdym razem, gdy schodzimy ze sceny. Inspiracją spektaklu stała się twórczość Tadeusza Kantora oraz wizyta Zespołu w Cricotece w Krakowie – muzeum, miejscu szczególnym, w którym można zetknąć się ze sztuką Kantora i „poczuć ją” na wielu płaszczyznach.”

TEATR PRZEBUDZENI działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie od 2003 r.
Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki, lecz w najnowszym spektaklu wykorzystuje także słowo. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Teatr uczestniczy głównie w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5