Jak wygląda telewizja od środka - spotkanie z Maciejem Wróblem

2016-12-12 12:00:00(ost. akt: 2016-12-12 14:55:31)

Autor zdjęcia: Mirosław Kleczkowski

Od 11 lat dziennikarz, przez ostatnich siedem lat szef redakcji TV Olsztyn. Obecnie redaktor Nowa TV, ponadto operator i montażysta - Maciej Wróbel - 10 grudnia w CKiT w Mrągowie poprowadził warsztaty dziennikarskie, zorganizowane przez Bibliotekę Miejską.
Pochodzący z Giżycka M. Wróbel przedstawił przykładowy dzień pracy dziennikarza TV newsowej, opowiedział jak wygląda dokumentacja tematu. Przybliżył uczestnikom spotkania kim jest szef redakcji, wydawca, kierownik produkcji, dziennikarz-reporter.

— Myślenie obrazem - to podstawa warsztatu telewizyjnego. Każdy temat można pokazać w dowolny sposób. A wszystko zależy od tego jaki chcemy osiągnąć cel, czy chcemy widza wkurzyć, wzruszyć czy zaniepokoić, my o tym decydujemy, to sprytnie przemyślana strategia redakcji i dziennikarza. Wszystko to jest swego rodzaju reżyserią, podobnie jak w filmie. Program informacyjny również jest reżyserowany, tyle, że poniekąd reżyseruje go życie, poniekąd my - czyli dziennikarze.
— Program informacyjny to produkt, który musi być oglądalny, czyli atrakcyjny, kontrowersyjny, charakterystyczny. Musi być jakiś: musi mieć to coś co sprawi, że widz go włączy.

Wśród uczestników pojawiły się pytania o studia przygotowujące do zawodu i etykę dziennikarską. Odpowiedz była krótka:
— Twarz ma się jedną, kręgosłup ma się jeden i warto tak podejmować decyzje w swoim życiu, by nigdy nie sprzedać się, bo widzowie nie zapomną, nie zapomną też koledzy z branży. Nie wolno godzić się na propagandę— mówił dziennikarz.
— Co do predyspozycji i przygotowania do wykonywania tego zawodu należny pamiętać, że dziennikarzem jest się 24h na dobę, ta praca wymaga ogromnego poświęcenia. Ma też swoje uroki, ja zawsze lubiłem takie nietypowe zadania.
— Nie studiować dziennikarstwa. Trzeba znaleźć sobie dziedzinę życia, która nas interesuje, ubranżowić się — doradzał młodym ludziom dziennikarz. — Potrzeby rynku są inne niż wiedza jaką zdobywamy na studiach dziennikarskich. Ja rzuciłem dziennikarstwo na pierwszym roku studiów. Rozpocząłem pracę w mediach. Później ukończyłem historię sztuki i pedagogikę. Zostałem dziennikarzem, żeby pomagać ludziom, takie były moje marzenia. Na początku interesowała mnie problematyka społeczna, skończyłem jako dziennikarz polityczny. Obecnie właśnie ze względów politycznych, ale i moralnych, zrezygnowałem z pracy w TV polskiej i przeszedłem do Nowa TV.

W trakcie spotkania dziennikarz omówił podstawowe zasady udzielania wypowiedzi mediom, rodzaje wywiadów, przedstawił strategię prowadzenia rozmowy, sposoby zadawania pytań, regulowanie napięcia emocjonalnego między prowadzącym rozmowę i rozmówcą. M. Wróbel omówił jak zachowywać się przed kamerą, jak trzymać mikrofon, jak go podawać rozmówcy. Warsztaty zakończyły się zajęciami praktycznymi.

Uczestnicy warsztatów uczyli się relacjonowania różnych wydarzeń przed kamerą. Zostali podzieleni na grupy, w których mieli przygotować relacje: z wydarzeń politycznych, opowiedzieć o trendach w modzie, sporcie, zdać relację z wypadku na drodze. Rezultatem spotkania ma być filmik, który zostanie zmontowany w ramach warsztatów filmowych.

W warsztatach wzięli udział uczestnicy warsztatów filmowych i dziennikarskich, zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Mrągowie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5