Awantura domowa. Policja zatrzymała agresywnego mężczyznę

2016-08-26 10:26:00(ost. akt: 2016-08-26 10:59:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Ostróda

Policjanci zatrzymali awanturnika, po tym jak zachowywał się agresywnie wobec swoich bliskich. 33-letni mężczyzna był pijany. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. To kolejny taki przypadek, kiedy policjanci interweniowali, aby odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiar.
W środę, 24 sierpnia po godzinie 16.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji zaalarmowany został o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie gminy Mrągowo.

Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Gdy weszli do mieszkania, awantura domowa trwała w najlepsze. Jak się okazało, to 33-letni mężczyzna wszczął awanturę z rodzicami. W jej trakcie zachowywał się wobec nich agresywnie i wyzywał ich. Niestety nie uspokoił się nawet w obecności policjantów. Dlatego funkcjonariusze zatrzymali krewkiego mężczyznę w policyjnym areszcie. 33-latek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Rodzina została objęta procedurą Niebieskiej Karty. Wiąże się to z systematycznymi wizytami dzielnicowego i innych podmiotów świadczących pomoc społeczną. Będą sprawdzać stan bezpieczeństwa domowników oraz zachowanie podejrzanego o przemoc domową.

Sprawcy to często osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu. W tych przypadkach policjanci kierują wnioski do właściwych miejscowo Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, aby podjąć działania zmierzające do ustalenia czy osoby te są uzależnione od alkoholu.

Od 1 stycznia 2014 roku w życie wszedł nowy program, który został opracowany przy współpracy z Policją, Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia”.

Opracowany system, pomaga funkcjonariuszom policji interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Przygotowane algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy.

Oddzielne algorytmy oraz kwestionariusze przeznaczone są do interwencji w sprawie przemocy rodzinnej wobec dzieci i dorosłych. Algorytmy mają określić schemat działań w przypadku interwencji związanej z przemocą wobec dziecka lub osoby dorosłej. Skupiają się one w szczególności na sytuacji, w której zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego. W takim przypadku policjant wypełni kwestionariusz, który pomoże mu w ustaleniu ryzyka zaistnienia przemocy w domu, w którym przeprowadza interwencję.
dk/in

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5