22. Festiwal Kultury Kresowej już w ten weekend!

2016-08-03 13:31:01(ost. akt: 2016-08-03 14:19:40)

Autor zdjęcia: CKiT Mrągowo

W dniach 5-7 sierpnia zapraszamy do Mrągowa na trzy dni spotkań z kulturą dawnych Kresów. Występom kapel, chórów, zespołów pieśni i tańca z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy towarzyszyć będą wystawy, kiermasze, spotkania poetyckie, wieczornica kresowa.
Głównym punkem programu jest niezmiennie KONCERT GALOWY w amfiteatrze nad jeziorem Czos, w sobotę 6 sierpnia o godz. 19.00. Występy zespołów odbędą się także na Placu Unii Europejskiej. Tegoroczny Festiwal zakończy w amfiteatrze nad jeziorem Czos koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z programem historyczno-patriotycznym.
22. Festiwal Kultury Kresowej
5 - 7 sierpnia 2016 r.

Koncert Galowy w amfiteatrze - sobota 6 sierpnia

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
PROGRAM 22. Festiwalu Kultury Kresowej

5 sierpnia 2016 (piątek)
16.00
Plac Unii Europejskiej
Uroczyste otwarcie Festiwalu
występy zespołów, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

zagrają m.innymi: Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA z Sużan, Zespół Śpiewaczy ŁANOWICZANIE ze wsi Łanowice

17.00
Centrum Kultury i Turystyki – sala kameralna
Wieczór poezji
Gośćmi Wieczoru będą:
Apolonia Skakowska z Wilna, Daniel Krojczyński z Trok, Daniel Rogoża z Ejszyszek, Zenon Bieńko z Lidy, Helena Abramowicz z Mińska, Alicja Romaniuk ze Lwowa, Łucja Uszakowa z Czerniowiec.

19.00
Centrum Kultury i Turystyki – sala widowiskowa
Wieczornica kresowa - Spektakl „Grażyna”
w wykonaniu Teatru Ludowego Ubioru Historycznego POŁOCKI ZWIĄZEK z Białorusi


6 sierpnia 2016 (sobota)

11.00
Plac Jana Pawła II
Kresowe spotkania z muzyką i poezją

13.00
Plac Unii Europejskiej
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa

14.00
Konferencja prasowa
w konferencji udział wezmą: Apolonia Skakowska – Dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki – Wilno, Emilia Chmielowa - Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie - Lwów, Helena Dubowska – Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, Weronika Szarejko - Kierownik Działu Kultury Związku Polaków na Białorusi oraz uczestnicy Interaktywnego Biura Prasowego: Krystyna Adamowicz /Tygodnik Wileńszczyzny/, Jadwiga Podmostko /Kurier Wileński/, Alicja Stacewicz /Tygodnik Wileńszczyzny/, Aneta Kurowska /Centrum Kultury Polskiej na Litwie/, Teresa Maria Dutkiewicz /Nasze Drogi/, Elżbieta Korowiecka /Nasze Drogi/, Natalia Klimowicz /Głos znad Niemna/, Irena Waluś /Magazyn Polski/, Sergiusz Leończyk /Rodacy/.

16.00
Rondo przy Pl. Piłsudskiego
Uroczyste nadanie nazwy Ronda KRESOWIAKÓW

17.00
Centrum Kultury i Turystyki – sala Orbita
Wernisaż malarstwa artystów plastyków z Kresów: Renata Utowka, Władysław Ławrynowicz, Mieczysław Maławski, Władysław Maławski, Wacław Romaszko, Anton Cybizow
Wystawa fotograficzna - Miejsca pamięci narodowej Ziemi Wileńskiej Jerzego Karpowicza


6 sierpnia 2016 (sobota), 19.00
Amfiteatr nad Jeziorem Czos
K O N C E R T G A L O W Y
(biletowany*)

Wystąpią:
Zespół Tańca Ludowego „PERŁA” z Niemenczyna
Zespół Tańca Ludowego JUTRZENKA z Niemenczyna
Zespół Pieśni i Tańca JAWOR - z podwileńskiej miejscowości Awiżenie z towarzyszeniem Kapeli Ludowej SUDERWIANIE z Suderwy
Zespół taneczno – folklorystyczny PODOLSKIE BARWY reprezentujący Dom Polski w Barze
Zespół Wokalno – Instrumentalny BUKOWIŃSKIE KOLORY z Czerniowiec
Kwartet Bandurzystek BLIŹNIACZKI z Równego
Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z Łucka
Białoruski Zespół Tańca Muzyki i Pieśni BIEŁYJE ROSY z Grodna
Piotr Jelfimow
Zespół Folklorystyczny „Matczyna piosenka” z Taniewicz
Kapela GRODZIEŃSKA z Lidy
Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka” z Daugavpils


7 sierpnia 2016 (niedziela)

10.30
Kościół świętego Wojciecha
Uroczysta msza święta z udziałem zespołów kresowych

11.30 – 15.30
Plac Unii Europejskiej
Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasze

15.30 – 16.00
Korowód ulicami miasta
(od ul. Sobczyńskiego do pl. Jana Pawła II, ul. Królewiecką do UM i promenadą do Amfiteatru nad jeziorem Czos.)

16.00
Amfiteatr nad Jeziorem Czos
KONCERT REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO
Uroczyste zamkniecie 22. Festiwalu Kultury KresowejZESPOŁY 22. FKK:

Zespół Tańca Ludowego „PERŁA” z Niemenczyna
Kierownik artystyczny i choreograf - German Komarowski
Choreografowie - Olga Walentynowicz, Ewa Bartusewicz i Erwin Mieczkowski
Zespół został założony w 2004 roku przy Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Wówczas grupkę z 16 tancerzy, w wieku 9-10 lat, zaczęła uczyć tańca choreograf Regina Klukowska. Po roku do niej dołączył choreograf German Komarowski. Nazwa Zespołu ZTL „Perła” została nadana podczas koncertu z okazji 5-lecia działania. Obecnie do 5 grup tanecznych uczęszcza ponad 130 tancerzy w wieku od 6 do 21 lat. Skład tancerzy nie ogranicza się wyłącznie obecnymi lub byłymi uczniami Gimnazjum w Niemenczynie. Do Zespołu uczęszczają dzieci i młodzież, którzy są uczniami 7-miu polskich, rosyjskich i litewskich szkół Rejonu Wileńskiego oraz miasta Wilna, a także studenci.Repertuar Zespołu jest bardzo wielonarodowościowy. Perła tańczy polskie tańce narodowe oraz regionalne, tańce litewskie i wileńskie, a także ukraińskie, rosyjskie, mołdawskie, włoskie, gruzińskie, słowackie i łotewskie. W ciągu 12 lat swojej działalności, Perła miała około 120 mniejszych i większych występów na scenach Litwy, Polski, Białorusi, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii oraz Czech. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów tańca ludowego na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim projekcie telewizyjnym „Kadagys", w którym udział brały największe zespoły pieśni i tańca ludowego z Litwy oraz Łotwy.

Zespół Tańca Ludowego JUTRZENKA z Niemenczyna
Kierownik zespołu – Leokadia Klukowska
Choreograf – Agnesa Krasodomska
Zespół został założony w 1975 roku. Obecnie liczy ponad 100 osób. W repertuarze zespołu są utwory dziecięce, ludowe oraz autorów z Wileńszczyzny. Tancerze tańczą tańce narodowe, wileńskie i litewskie, tańce regionalne- warmińskie, rzeszowskie, śląskie, innych narodów- ukraińskie, rosyjskie. Większość tancerzy tańczy 10 i więcej lat w zespole „Jutrzenka” a potem najwytrwalsi dopełniają grono taneczne zespołu „Wileńszczyzna”. Zespół od 1-go festiwalu bierze udział w „Kwiatach Polskich”, w festiwalach „Pieśń znad Wilii”.

Zespół Pieśni i Tańca JAWOR - z podwileńskiej miejscowości Awiżenie
Kierownicy zespołu – Renata Lisowska-Urbanowicz i Elita Sinkiewicz
Kierownik kapeli – Olek Kwiecień
Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy. W roku 2009 grupa miłośników polskiej kultury ludowej postanowiła założyć zespół, w którym mogłaby rozwijać swój talent i zamiłowanie do tańca, śpiewu i muzyki ludowej, jednocześnie propagując polski folklor. Z inicjatywy właśnie tej młodzieży powstał Zespół „Jawor”.Jawor gromadzi w swoich szeregach młodzież w wieku od 18 do 30 lat, która ćwiczy w dwóch sekcjach: tanecznej i wokalnej. Na repertuar Zespołu składają się polskie i wileńskie pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, tańce regionów Polski, tańce wileńskie, litewskie oraz białoruskie, a także obrazki sceniczne, np. Dożynki, Kaziuk Wileński. Pomimo tego, że Jawor działa dopiero od sześciu lat, odbył już wiele koncertów w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu festiwali, m.in. XIX Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, XX Festiwalu Kultury Polskiej „Pieśń Znad Wilii”, XIX i XX Międzynarodowych Festiwali Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”, VII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Pokrovskije kolokola”, III, IV oraz VII Festiwali Narodów w ramach Jarmarku Narodów.Zespół w znacznym stopniu dba o technikę taneczną i wokalną, jako szczególną formę przekazu treści kulturowych. Ponieważ mieszkamy w kraju wielokulturowym, w którym od wielu lat swoją kulturę kultywują Polacy, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Białorusini, więc dążymy do różnorodności repertuaru poprzez poznawanie i promowanie folkloru innych narodów. Zespół wystąpi z towarzyszeniem Kapeli Ludowej SUDERWIANIE z Suderwy.

Zespół Taneczno – Folklorystyczny PODOLSKIE BARWY reprezentujący Dom Polski w Barze
Kierownik zespołu - Małgorzata Miedwiediewa
Zespół promuje tańce i tradycje folkloru polskiego i regionalnego. Niejednokrotnie był zapraszany do Polski a występy młodych artystów cieszyły się wielkim uznaniem widzów.

Zespół Wokalno – Instrumentalny BUKOWIŃSKIE KOLORY z Czerniowiec
Kierownik zespołu – Irena Manik
Zespół powstał w 2002 roku przy Domu Polskim Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach. Zespół wykonuje pieśni polskie, ukraińskie i rumuńskie.

Kwartet Bandurzystek BLIŹNIACZKI z Równego
Kierownik - Irena Jewtuszok
Kwartet składa się z dwóch par bliźniąt – dwie ciocie bliźniaczki i ich piętnastoletnie bratanice – bliźniaczki. Ten kwartet wokalno – instrumentalny istnieje już ponad 10 lat. Śpiewaniu polskich i ukraińskich piosenek towarzyszy wielostrunowy ukraiński ludowy instrument szarpany – bandura. Kwartet jest wielokrotnym uczestnikiem festiwali i konkursów.

Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z Łucka
Prezes Towarzystwa – Nina Poremska
Kierownik zespołu – Walentyna Gawryluk
Zespół powstał w 1994 r. w Łucku i od tej pory prowadzi aktywną działalność koncertową. Kierownikiem zespołu jest Walentyna Hawryluk – dyrygent, zasłużony artysta Ukrainy. W zespole śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze. Obecnie zespołowi przygrywa kapela, składająca się z dwóch skrzypków, kontrabasisty, harmonisty, pianisty.Przed polską publicznością po raz pierwszy wystąpili w 1995 r. na III Festiwalu Pieśni Religijnej. Uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu „Tobie Śpiewamy Ojczyzno”, X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. Zespół zdobywa coraz większą popularność na Ukrainie. Wiele razy uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu oraz w nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych. W 2003 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało zespołowi miano Narodowego Zespołu Amatorskiego.

Białoruski Zespół Tańca Muzyki i Pieśni BIEŁYJE ROSY z Grodna
Dyrektor - Boris W. Altyszkin
Kierownik artystyczny - Wiera I. Cziczina
Kierownik muzyczny - Aleksandr M. Awrukiewicz
Zespół powstał w 1987 roku w Grodnie. Członkowie grupy, zakorzenieni w tradycji białoruskiej, czerpią z niej inspirację, tworząc unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Grupa posiada czterysta pięćdziesiąt kostiumów tkanych i haftowanych przez białoruskich mistrzów. Orkiestra operuje licznymi instrumentami, takimi jak bajan, skrzypce, altówka, koncertyna, flet, kontrabas, bębny, różnego rodzaju kobzy i dudy, okaryna, cymbały. Artyści wystawili ponad tysiąc widowisk na europejskich scenach, wielokrotnie zwyciężając prestiżowe festiwale.

Piotr Jelfimow
Piosenkarz, aktor, autor tekstów, aranżer, wokal, producent, pedagog śpiewu, magister historii sztuki.Ukończył białoruską państwową akademię muzyczną w klasie śpiewu, oddział wokalistykę. A także studia magisterskie na kierunku "muzyka kultura". Repertuar artysty jest bardzo zróżnicowany, w nim są obecne zarówno utwory własne, jak i dzieła innych autorów, od klasyki do rocka. Prowadzi aktywną solową działalność koncertową. Zdobywca Grand prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Słowiański bazar w Witebsku - 2004", Reprezentant z Białorusi w konkursie "Eurowizja - 2009" (Rosja). Laureat nagrody specjalnego funduszu Prezydenta Republiki Białoruś, Finalista 14. Międzynarodowego Festiwalu "WORLD CHAMPIONSHIPS OF PERFORMING ARTS 2010" w Los Angeles. Kierownik artystyczny wokalnego studium "GŁOS PRZYSZŁOŚCI".

Zespół Folklorystyczny „MATCZYNA PIOSENKA” z Taniewicz
Kierownik Zespołu – Teresa Adamowicz
Białoruska wieś Taniewicze, leżąca w pięknym zakątku rejonu szczuczyńskiego, niedaleko granicy z Litwą, od lat ukryta jest przed światem w gąszczu otaczającego ją lasu. Właśnie tu, w położonej z dala od wielkich miast i ruchliwych szlaków miejscowości, ukształtował się niepowtarzalny styl śpiewu. Po ciężkiej pracy w polu od niepamiętnych czasów, w każdym domu znajdowano czas na muzykę. Wieś dochowała się całych rodzin muzykantów i śpiewaków.Oprócz nich, w rodzinnej wsi wykonawców do dziś śpiewa się pieśni wielkopostne i wielkanocne. W szerokim repertuarze grupy przenikają się wątki religijne i świeckie, obrzędowe i liryczne. Obok wiosennych kolęd życzących, których tradycja sięga poprzednich stuleci , taniewiczanie chętnie sięgają także po piosenki przygodne, zwane przez nich samych „szorstkimi romansami”. Zespół rozpoczął swoje działanie na początku lat 90. Od 20 lat koncertuje na Białorusi i w Polsce przyciągając szerokie grono publiczności dzięki swej niezwykłej energii i naturalności. Piękne autentyczne głosy o wyrazistej indywidualnej barwie współgrają w wielogłosowych harmoniach tak w czasie rodzinnych spotkań, jak i na scenach przeglądów i festiwali folklorystycznych. Twórczość zespołu Matczyna piosenka jest dowodem na to, że pieśń jest nadal tym, co podtrzymuje wspólnotę rodzinną i społeczną, konsoliduje społeczności lokalne wokół wspólnych tradycji. W czasach alienacji, powszechnej anonimowości, wirtualności relacji międzyludzkich ożywiają tożsamość kulturową umacniając więź z miejscem urodzenia a także wspólnym kulturowym dziedzictwem Kresów

Kapela GRODZIEŃSKA z Lidy
Powstała w 1993 roku na bazie Zespołu Rodzinnego Sahoń. Kapela jest niezwykła w swoim rodzaju, bogaty repertuar sięga różnych zakątków Polski i Białorusi ale największą perełką są ludowe Pieśni Grodzieńszczyzny przekazywane z pokolenia na pokolenie i starannie pielęgnowane.

Zespół Tańca Ludowego „KUKUŁECZKA” z Daugavpils
Kierownik i choreograf zespołu - Żanna Stankiewicz.
Zespół powstał w 1991 roku i ma na swoim koncie ponad 300 koncertów. W swoim repertuarze „Kukułeczka” ma tańce warmińskie, wielkopolskie, kurpiowskie, sieradzkie, opoczyńskie, śląskie, lubelskie, przeworskie, górali żywieckich oraz tańce łotewskie. Zespół jest stałym uczestnikiem Festiwali Kultury Polskiej oraz Festiwali Mniejszości Narodowych organizowanych na Łotwie. Zespół brał udział także w wielu festiwalach w Polsce, m.i. Festiwalach Kultury Kresowej w Mrągowie, Festiwalach Zespołów Polonijnych Krajów Nadbałtyckich „Bursztynowa Kolia Bałtyku” w Elblągu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Kaszubach, Polonijnych Festiwalach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu – Zdroju, Międzynarodowych Festiwalach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie i Pieńsku, Festiwalu „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie (Litwa), Festiwalu „Sławiański Bazar” w Witebsku (Białoruś) oraz Festiwalach Folkloru w Szwecji. W 2006 roku Zespół Tańca Ludowego „ Kukułeczka” otrzymał nagrodę TVP Polonię „Za sławienie Polski i Polskości.” Symbolem nagrody jest statuetka Fryderyka Chopina. W maju 2016 roku ZTL „ Kukułeczka” obchodziła swoje 25-lecie!

Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA z Sużan
Kierownik kapeli – Zygmunt Żdanowicz
Została założona w roku 1991. W ciągu 25 lat istnienia przez kapelę przewinęło się wiele osób. Pełne entuzjazmu młode pokolenie Polaków, działające w kapeli, uczęszcza do szkół muzycznych, więc granie na różnych instrumentach nie stanowi problemu. Kapela ma w swoim dorobku wiele udanych koncertów nie tylko na Wilenszczyźnie, ale i za granicą.

Zespół Śpiewaczy ŁANOWICZANIE ze wsi Łanowice
Kierownik zespołu – Teresa Staszczyszyn
Zespół powstał siedem lat temu przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Łanowicach. Trzonem zespołu jest Koło Gospodyń Wiejskich. Zespół uczestniczył w Festiwalu Kultury Polskiej na Ukrainie oraz wielokrotnie występował w Polsce. Kiedyś Łanowice nazywano Małym Rzeszowem, a dzisiejsza nazwa pewnie pochodzi od słowa łany, wśród których znajduje się wioska. Większość mieszkańców to Polacy, którzy na co dzień posługują się językiem polskim. We wsi zostało założone przedszkole polskie „Perełka” oraz szkoła z nauczaniem języka polskiego. W 2004 roku w Łanowicach odbyły się uroczystości święceń Kalwarii Saletyńskiej, jedynej na Ukrainie.


POECI:

Apolonia Skakowska z Wilna. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie. Pracowała w Polskiej Szkole Średniej im. J.I.Kraszewskiego w Wilnie oraz w Szkole Pedagogicznej, Instytucie Doskonalenia Nauczycieli i jako redaktor w Wydawnictwie Podręczników Polskich "Śviesa". Autorka pięciu podręczników języka polskiego dla szkół polskich na Litwie i na Białorusi. Ukazały się cztery tomiki jej wierszy i jeden tomik dla dzieci. Dyplomowany przewodnik po Wilnie,Trokach i Kownie oraz pilot na długich trasach. Założycielka Zrzeszenia Polek na Litwie (1992 r.) oraz Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki (1993 r.) z siedzibą w Wilnie. Dotychczas prezes-dyrektor tej instytucji społecznej. Centrum Kultury Polskiej na Litwie im.Stanisława Moniuszki w 2013 roku w plebiscycie Vox Populi "Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej" uzyskało tytuł laureata wv tym plebiscycie. Autorka i organizatorka wielu dorocznych festiwali, Międzynarodowych Zlotów Poetów Polskiego Rodowodu, sympozjów, wieczorów tematycznych, wystaw, spotkań, wycieczek oraz akcji dobroczynnych. Jej poezja ma charakter patriotyczno-liryczno-satyryczny. Wiersze ukazały się w pięciu antologiach w świecie oraz do niektórych wierszy rodzime zespoły śpiewacze napisały muzykę i włączyły do swoich repertuarów koncertowych. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich Warszawa Oddział II.

Daniel Krojczyński z Trok. Ukończył kolejno studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie technicznym im. Giedymina w Wilnie. Latom spędzonym z nauką wiernie towarzyszyła poezja, której próby ukazywały się na łamach „Tygodnika Wileńszczyzny” i „Kuriera Wileńskiego”, a w roku 2015 wydał swój pierwszy tomik Posłuchać krzyku ryb, wie zatem, co to długie nieprzespane noce z filiżanką zielonej herbaty i czysta biała kartka — oczekiwanie na natchnienie, które niczym kobieta: raz zakochana i wesoła; raz zła, smutna lub obojętna.

Daniel Rogoża z Ejszyszek. Urodził się w 1998 roku w Oranach na Litwie po czym wspólnie z rodzicami zamieszkał w Ejszyszkach, gdzie rozpoczął naukę w polskim gimnazjum, którego uczniem jest do dziś. W 2015 roku ukończył szkołę muzyczną. Pogłębianie wiedzy w rozlicznych dziedzinach pomogło mu poznać siebie i tworzyć, choć jak na razie niepewną, wizję własnej przyszłości. Będąc jeszcze uczniem młodszych klas, zaczął pisać wiersze. W klasie ósmej debiutował w Tygodniku Wileńszczyzny z wierszem „Czułość”. Kolejne próby poetyckie powstawały z niejakiej potrzeby tworzenia, konieczności. Język polski, literatura jest jego pasją, chociaż pociągają go również nauki ścisłe. Osobiste osiągnięci, zwycięstwa w olimpiadach i konkursach, obejmują różne przedmioty, rozpoczynając od języków (angielski, polski, litewski, rosyjski) i kończąc geografią, historią, biologią, chemią, matematyką. Jest człowiekiem uwrażliwionym na codzienne zjawiska, niejednokrotnie jednak romantyczna wizja świata przeplata się u niego z racjonalnym, realistycznym jego postrzeganiem. Kolejny rok akademicki rozpocznie już jako student medycyny na Uniwersytecie Wileńskim.

Zenon Bieńko z Lidy. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w wieku 14 lat, ukończył Akademię Muzyczną w Peterstburgu, w 1954 roku poszedł do wojska i służył na dalekim wschodzie. Występował w Chinach i Moskwie. Po wojsku wrócił do Lidy i rozpoczął naukę w Grodzieńskim Koledżu Muzycznym. W 1966 roku wyjechał do Lwowa, gdzie pracował w Lwowskiej Filharmonii. Został odznaczony Krzyżem Honorowego Sybiraka. Pisze wiersze, piosenki w języku polskim, rosyjskim i białoruskim.

Helena Abramowicz z Mińska. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, kierunek dyrygentura chóralna. Jest znana nie tylko, jako zdolna dyrygentka, lecz także wokalistka, organistka, kompozytor w dziedzinie muzyki liturgicznej i poezji śpiewanej. Od 1999 roku artystka kieruje zespołami kościelnymi w kościele Św. Szymona i Heleny w Mińsku. Od 2005 roku w jej dorobku autorskim jest około 50 utworów, wykonywanych w różnych językach i gatunkach muzycznych. Większość utworów dotyczy tematyki religijnej, patriotycznej oraz liryczno-filozoficznej.

Należy zaznaczyć, iż swoje piosenki Helena Abramowicz tworzy najczęściej w języku polskim. Dopiero potem są one tłumaczone na język białoruski.

Alicja Romaniuk ze Lwowa. Po ukończeniu polskiej szkoły Nr 10 uzyskała maturę w polskiej szkole Nr 24. Pracowała, jako urzędniczka. Wiersze pisze „do szuflady” od dzieciństwa. Dzięki Teresie Dutkiewicz wiersze autorki weszły do antologii „Habemus Papam” (2001), „My, Ludzie Lwowa” (2006). Publikowane były w Biuletynie FOPnU, „Nasze Drogi” FOPnU, „Gazecie Lwowskiej”, „Kurierze Galicyjskim”, prasie polskiej. Członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Łucja Uszakowa - urodziła się w polskiej rodzinie na Bukowinie. Jest nauczycielką, od wielu lat uczy dzieci języka polskiego. Jej wiersze weszły do zbiorku „Gdzie jesteś Ojczyzno?” (FOPnU), ukazywały się w prasie polskiej na Ukrainie i w Polsce, m.in. „Gazecie Lwowskiej”, kwartalniku „Rota”, czasopiśmie FOPnU „Nasze Drogi”. Wieloletni członek Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza na Bukowinie, członek Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

RĘKODZIEŁO:

Ola Kunicka/palmy wileńskie/
Leon Kunicki /mini obrazki Starego Wilna/
Lolita Vilimiene i Dambrauskas /chleb wileński/
Leokadia Szałkowska /biżuteria, wyroby ze skóry, haft/
Walentyna Kmieć /robótki ręczne, wykonane na drutach szaliki, swetry, rękawiczki motanki (tradycyjne bukowińskie) /
Illa Kmieć /ceramika/
Jan Pereginiec /kowalstwo artystyczne/
Leokadia Biedrowska /wyroby ze słomy/


MALARSTWO:

Mieczysław Maławski - absolwent Wydziału Ceramiki Artystycznej Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej. Twórczość artysty jest bardzo zróżnicowana, od ceramiki artystycznej, poprzez malarstwo, po grafikę. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną; jest profesorem w Katedrze Ceramiki Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Władysław Maławski w 2001 r. ukończył Kolegium Sztuki Dekoracyjnej im. I. Trusza we Lwowie i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Sakralnego Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Prezes Lwowskiego Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”.
Wacław Romaszko - Urodził się w 1967 roku. W 1986 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Glebowa w Mińsku. Od 1988 roku mieszka i pracuje w Grodnie. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie. Jest uczestnikiem wielu plenerów międzynarodowych.
Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych między innymi w Grodnie , Brześciu, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W swoich pracach potrafi wydobyć piękno ciszy i piękno burzy, urok łagodności i urok grozy. W kategoriach piękna potrafi zobaczyć zarówno rzeczy proste jak i tajemne.
Anton Cybizow – absolwent Grodzieńskiego Liceum Sztuk Pięknych na kierunku wzornictwo oraz Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki.
Renata Utowka
Władysław Ławrynowicz


Informacje o sprzedaży biletów na KONCERT GALOWY:

*Ceny biletów:

Strefa VIP - 70 zł
I miejsca - 55 zł
II miejsca - 45 zł
III miejsca - 25 zł

do nabycia w recepcji Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, tel. 89 7433466, e-mail:bilety@ckit.mragowo.pl lub online: tutaj


Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki
Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą


Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Mrągowo,
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oddział w Mrągowie,
Centrum Kultury i Turystyki


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5