Festiwal BELCANTO przerósł oczekiwania publiczności

2016-07-17 07:47:28(ost. akt: 2016-07-17 20:01:08)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

16 lipca 2016 roku Mrągowo pamiętać będzie długo! Wieczoru, z tak potężną dawką wspaniałej, klasycznej muzyki, w tak doskonałej atmosferze w naszym mieście jeszcze nie było.
Wszystko to za przyczyną I Mazurskiego Festiwalu Operowego Belcanto, który odbył się w Mrągowie dzięki olbrzymiej pracy i zaangażowaniu Piotra Wołosza i Fundacji na rzecz Kultury i Sztuki Avangart. Władz miasta, CKiT w Mrągowie i innych osób, które pracowały nad organizacją imprezy, a festiwal trzeba przyznać dopracowany był w najmniejszych szczegółach. To była niesamowita gratka dla oka i ucha przede wszystkim.

Jeszcze przed koncertem udało nam się zamienić kilka słów z prezesem Fundacji Avangart, śpiewakiem operowym Piotrem Wołoszem, który odpowiedział nam na pytanie, dlaczego to właśnie Mrągowo wybrał na miejsce festiwalu.
- Mrągowo to miasto do którego mam szczególny sentyment. Stąd pochodzi mój tata i mieszka tu większość mojej rodziny. Wobec powyższego naturalnym wyborem było Mrągowo. Jestem zachwycony urokiem miasta oraz mieszkańców. Dzięki uprzejmości pani burmistrz- Otolii Siemienic mogę zorganizować imprezę, o której od długiego czasu marzyłem. Celem jej jest rozpropagowanie muzyki klasycznej oraz promowanie młodych artystów, czym zajmuję również na co dzień w Fundacji AVANGART, którą założyłem rok temu.
Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO w Mrągowie, ma pokazać, że muzyka klasyczna nie musi być trudna w odbiorze i może być dostępna dla wszystkich.

Publiczność z pewnym zaciekawieniem i zarazem niepewnością przybyła na festiwal. Ponieważ to pierwsze takie wydarzenie Mrągowie, nikt do końca nie wiedział czego się spodziewać. Jednak gdy tylko zabrzmiały pierwsze utwory wszelkie wątpliwości ustąpiły, a widzów szybko zauroczyła doskonała muzyka i przejmujący, znakomity śpiew.

Podczas koncertu mieliśmy zaszczyt wysłuchania rewelacyjnie zaśpiewanych fragmentów najbardziej znanych oper, operetek i musicali. Na scenie wystąpili światowej sławy muzycy Fulvia Mastrobuono, Katarzyna Zając-Caban, Piotr Wołosz i gwiazda wieczoru, uczeń słynnego Luciano Pavarottiego, znakomity tenor Claudio Rocchi.
Solistom towarzyszyła orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Marcina Wernera, choć swoje pięć minut na scenie miała również burmistrz miasta Otolia Siemieniec, dla której organizatorzy przygotowali niespodziankę i poprosili do dyrygowania orkiestrą. Przeszło trzygodzinną galę poprowadzili Magdalena Fedor i Przemysław Kojtych.

Były owacje na stojąco, na zakończenie kilkakrotnie wykrzyczane "dziękujemy".
Widownia, pełna zachwytu, opuszczała wczoraj amfiteatr nad Czosem. - To był najlepszy koncert operowy na jakiej byłam - dało się słyszeć w tłumie wychodzących. - Pierwszy raz byłam na takim festiwalu, ale bardzo mi się podobało - komentowała inna kobieta. - Ostatnio byłem na koncercie w filharmonii, odniosłem jednak wrażenie, że muzykę zbyt słabo słychać, brakowało mocy. Tutaj muzyka rozbrzmiewała wokół, momentami przechodziły ciarki. Śpiew, muzyka, co jest niezaprzeczalne, były znakomite, ale wato także zwrócić uwagę na rewelacyjne nagłośnienie koncertu, co w warunkach plenerowych z pewnością nie było sprawą łatwą. Szkoda, że na kolejny festiwal musimy czekać aż rok - mówił pan Dariusz.

I to jest niemalże pewne, w przyszłym roku za sprawą tych, którzy brali udział we wczorajszym wydarzeniu i opowiedzą o tym innym, amfiteatr nad Czosem będzie pękać w szwach. Pierwszy Mazurski Festiwal Operowy Belcanto na tyle spodobał się publiczności, że może zostać sztandarową imprezą Mrągowa i wszystkim życzymy, aby tak się stało!


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ~iks #2028845 | 89.231.*.* 18 lip 2016 15:03

  Brawa dla organizatorów. Choć na moment (w tym wypadku ponad 3h) można było przenieść się do innego, lepszego świata. Cała magia Muzyki. Zdecydowanie potrzebna kontynuacja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. milosz #2028594 | 89.229.*.* 17 lip 2016 21:51

  rewelacyjny koncert

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. mrągowianka Ula #2028535 | 83.31.*.* 17 lip 2016 18:49

  Oj, nie, nie zachwalajcie za bardzo, bo w przyszłym roku może zabraknąć dla mnie i moich przyjaciół biletów na koncert :D Byłam i brak mi słów, to było cudowne, muzyczne widowisko. Chcemy więcej i częściej takiej dobrej muzyki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. lena #2028431 | 37.248.*.* 17 lip 2016 14:03

  Byłam, widziałam i jestem zachwycona. Jak dobrze, że nie musimy być zdani tylko na muzykę country. Mam nadzieję, że przyjmie się na stałe, bo za rok też chcę:). Brawo pomysłodawcy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. maja #2028356 | 83.9.*.* 17 lip 2016 10:35

  rewelacyjna impreza, dziękujemy za coś innego niż country i disco polo. Brawo dla organizatora!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5