Impreza regionalna "Kłobuki Fest" drugi raz gościła w Mrągowie

2016-07-16 22:59:59(ost. akt: 2016-07-17 00:55:26)
Zespół Lachersi

Zespół Lachersi

Autor zdjęcia: kr

16 lipca plac Unii Europejskiej w Mrągowie stał się folkową stolicą Warmii i Mazur. Stało się tak za sprawą Kłobuki Fest, regionalnej imprezy plenerowej czerpiącej z dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz 12. Wojewódzkiego Przeglądu Rękodzieła Artystycznego.
Wydarzenie zgromadziło wielu twórców reprezentujących różne dziedziny tradycji regionalnych jak i osoby odwiedzających imprezę: mieszkańców naszego miasta oraz turystów.

Goście tłumnie odwiedzali stoiska z własnoręcznie wykonanymi wyrobami, np. pamiątkami wyrzeźbionymi z drewna, ceramiki, pluszakami czy ozdobami wykonanymi techniką decupage. Nie zabrakło też pięknych wyrobów haftowanych i szydełkowych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Wioska Ginących Zawodów, w której oprócz prezentacji dawnych sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego można było tłoczyć lniany olej, ubić masło w kierzance (maselnicy), zmielić mąke w drewnianym żarnowym młynie lub ubić kaszę w stempie. Odwiedzający byli futrowani (karmieni) staropolskim jadłem, m. in. ziemniakami z parownika, wędzonymi kiełbasami i serami zagrodowymi, sporządzonymi staropolskim sposobem goframi czy prawdziwą kawą zbożową.

Odbyły się także warsztaty świecownika, czyli wyrabiania świec z prawdziwego wosku pszczelego, malowanie kafli czy interaktywne zajęcia „Spotkanie z Mazurskim Gburem”.

Imprezie Kłobuki Fest towarzyszył 12. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego a w nim konkurs na Pamiątkę z Warmii i Mazur, w którym jury I miejsce przyznało Alicji Zęgocie z Nowych Kiejkut za zestaw wyrobów glinianych z motywem baby pruskiej, II miejsce Andrzejowi Sulowskiemu z Węgorzewa za rzeźbioną żaglówkę z motywem rybki, III miejsce Halinie Borowskiej z Mrągowa za ręcznie malowaną, edukacyjną zakładkę do książki z motywem żaglówki oraz wyróżnienie dla Krystyny Wołkowskiej z Kętrzyna za wykonane z filca magnesy w kształcie rybek.
W konkursie na „Mazurskie Kuchy” laureatami zostali: Karolina Zajkowska (I nagroda) za fefernuszki marcinkowskie, Apolonia Naworska (II nagroda) za mazurską droźdzówkę, Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowa (II nagroda) za mazurską flatkę, Tomasz Kotelon (III nagroda) za ciasto śliwkowo-makaronikowe.

Oprawę muzyczną wydarzenie zawdzięczało chórowi Kamerton, Grupie Biesiadnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Warmińskiej Kapeli Ludowej "U Rysia", Zespołowi EL, wielonarodowościowemu folk-rockowemu zespołowi Słowiany oraz niezwykle energetycznym Lachersom, którzy w nowoczesny sposób grają muzykę swoich lachowskich przodków.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5