70-lecie I LO w Mrągowie

2016-07-14 12:00:00(ost. akt: 2016-07-14 15:55:26)

Autor zdjęcia: I LO w Mrągowie

To już 70 lat... W tym czasie szkołę ukończyło ponad 6740 uczniów, których uczyło 240 nauczycieli. Aż 39. byłych i uczących obecnie nauczycieli to absolwenci szkoły. 2 lipca odbyły się uroczystości rocznicowe. Przeszło 220 absolwentów oraz kilkudziesięciu zaproszonych gości wzięło udział w oficjalnych obchodach jubileuszu w CKiT, jeszcze więcej osób przybyło do szkoły, gdzie odbywały się spotkania poszczególnych roczników, a towarzyszyły im sentymentalne wspomnienia, refleksje i przysłowiowa łezka w oku.
Spotkanie rocznicowe rozpoczęto mszą św. w kościele św Wojciecha, której przewodniczył ks. Wiesław Świdziński. W uroczystej liturgii uczestniczyło pięciu księży, w tym dwóch absolwentów szkoły, homilię wygłosił ks. Krzysztof Niespodziański. Uroczyste nabożeństwo swoim występem uświetniła Orkiestra Dęta Mrongovia.

Część oficjalna zjazdu

Tuż po mszy wszyscy przeszli do budynku CKiT, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu. Sławomir Rudnicki, dyrektor placówki, otworzył zjazd w asyście byłych pań dyrektorek Kazimiery Bieleń i Alicji Kowalczyk. — Było to dla mnie bardzo wzruszające przeżycie... — komentował dyrektor Rudnicki. Gościem honorowym uroczystości był mrągowianin, absolwent szkoły, aktor i reżyser prof. dr hab. Wojciech Malajkat.
Na część artystyczną zjazdu złożyły się między innymi dwie impresje filmowe, pierwsza autorstwa ubiegłorocznej absolwentki Lidii Moroz, opowiadała o przeszłości i teraźniejszości mrągowskiego "ogólniaka". Druga, którą nakręcił uczeń I LO - Jan Miklusz, prezentowała występ niezwykle utalentowanej wiolonczelistki, uczennicy klasy II c Amelii Mazurek. Projektom filmowym towarzyszyły występy orkiestry i uczennic I LO, Karoliny Markiewicz - organy, Karoliny Dębek - taniec oraz Wiktorii Malinowskiej - śpiew. Tego dnia po raz pierwszy został też zaprezentowany i odśpiewany Hymn Szkoły, napisany specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Enerlich i Sławomira Rudnickiego. Muzykę skomponował Andrzej Regiec, także absolwent I LO w Mrągowie. Utwór nosi tytuł "Gdzie wszystko się przypomina". Nie można nie odnotować pokazu zdjęć Piotra Sobczyńskiego, które wyświetlały się na slajdach podczas jednego z występów Orkiestry Mrongovia. Pokaz ten był zapowiedzią wystawy, która czekała na absolwentów w murach szkoły. To właśnie tam uczestnicy zjazdu na czele z orkiestrą przemaszerowali tuż po zakończeniu części oficjalnej.

Spotkania w klasach

Przed szkołą Andrzej Lidzki, również absolwent mrągowskiego liceum, zrobił pamiątkową fotografię (podobnie jak 10 lat temu podczas poprzedniego zjazdu, red.). W budynku zaś czekała wspomniana, specjalnie na tę uroczystość przygotowana wystawa prac autorstwa powszechnie lubianego, długoletniego nauczyciela I LO - Piotra Sobczyńskiego - zwanego Dziadkiem. Na wystawę złożyły się fotografie dokumentujące historię szkoły. Zamieszczono przeszło 700 zdjęć. Na prezentowanych fotografiach wielu absolwentów odnalazło swoje sylwetki i sylwetki swoich kolegów i nauczycieli. Dla wielu było to bardzo wzruszające doznanie. Wśród absolwentów był pan, który odnalazł na jednej z fotografii swoją mamę. Obudziły się sentymenty, wspomnienia, zagościła nutka nostalgii.
W międzyczasie w klasach odbywały się spotkania poszczególnych roczników. Na Zjazd Absolwentów przyjechali uczniowie z różnych stron Polski, a nawet świata. Niektórzy nie widzieli się kilkadziesiąt lat!!! Rozmowom nie było końca. Ostatni uczestnicy zjazdu opuścili szkołę dopiero po kilku godzinach. Wielu absolwentów i gości podkreślało bardzo dobrą organizację zjazdu oraz wspaniałą atmosferę pełnych wzruszeń spotkań po latach. — To było piękne, rewelacyjnie przygotowane spotkanie po latach z wychowankami i uczniami starszych i młodszych roczników. Z niektórymi z nich pozostaję w ciągłym kontakcie. Zwłaszcza rocznikom maturalnym 1972 i 93 serdecznie dziękuję za pamięć. Takie spotkania są bardzo wzruszające. Przyjemnie było powspominać za pomocą kroniki. Także w klasach i na korytarzu, gdzie uczniowie zaczepiali, przypominali się, a część z nich podobnie jak ja to już emeryci — mówiła była dyrektor szkoły Alicja Kowalczyk.
O godz. 19.30 w jednym z hoteli odbył się uroczysty bankiet. Podczas zabawy i rozmów przy stołach wielu uczestników zjazdu już umawiało się na następne spotkanie. Do zobaczenia!


Dyrekcja szkoły pragnie gorąco podziękować "nauczycielom lat minionych" (nauczycielom emerytom) za uświetnienie uroczystości swoją obecnościom, uczestnikom zjazdu, bez których uroczystość nie odbyłaby się, zaproszonym gościom, którzy zechcieli uczestniczyć w naszym spotkaniu. Za zaangażowanie i pomoc w organizacji Zjazdu Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego dyrekcja szkoły dziękuje następującym osobom i instytucjom:
Jerzemu Antoniemu Gosiewskiemu, Andrzejowi Ostrówka, Andrzejowi Lidzkiemu, Stanisławowi Kożuszko, ks. Wiesławowi Świdzińskiemu, Andrzejowi Regiecowi i Orkiestrze Dętej Mrongovia, Prezydium Rady Rodziców przy I LO, pracownikom CKiT z dyrektorem Leszkiem Gołębickim na czele, Urzędowi Miasta w Mrągowo, Starostwu Powiatowemu w Mrągowie, komitetowi organizacyjnemu zjazdu oraz nauczycielom, pracownikom i uczniom I LO zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie zjazdu.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5