Mrągowo przesiada się na rower

2016-06-28 15:06:46(ost. akt: 2016-06-28 15:13:40)

Autor zdjęcia: LOT "Ziemia Mrągowska"

Podobnie jak Europa również Mrągowo przesiada się na rower. Wprowadzane są innowacyjne pomysły poprawiające warunki poruszania się na dwóch kółkach w mieście i okolicy. Działania samorządu oraz stowarzyszeń ukierunkowane są zarówno na mrągowian, jak i odwiedzających Mrągowo turystów.
Pierwszy krok postawiło Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, które oznakowało sześć szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 250 km. Działanie wychodziło przede wszystkim naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom turystów, których z roku na rok na Mazury przyciągała bogata oferta turystyki aktywnej.

Śladem światowego społecznego trendu modę na bycie fit dostrzegły również władze miasta. W 2012 roku powstała Strategia rozwoju sportu i wolontariatu sportowego dla Mrągowa „SPORT ZMIENIA”, która została opracowana z wykorzystaniem nowoczesnych metod mapowania i partycypacji. W tworzeniu dokumentu znaczący udział mieli mrągowianie.

Powstanie strategii wyznaczyło kierunki rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej Mrągowa. A z roku na rok zwiększa się liczba imprez rowerowych organizowanych w mieście. Od rowerowych rajdów krajoznawczych odbywających się przez cały rok głównie w weekendy, których organizatorem jest LOT, po Mrągowski Festiwal Rowerowy, z kryterium ulicznym czy cykl wyścigów w kolarstwie górskim Mazury MTB.

Ponadto wspólne działania miejscowych kolarzy ze Stowarzyszenia LUZ GRUPA oraz leśników z Nadleśnictwa Mrągowo doprowadziły do powstania MTB Bike Parku Poręby-miejsca dla wszystkich fanów kolarstwa górskiego składającego się z mieszanki tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Ubiegłoroczne wakacje również należały do rowerzystów. W ramach akcji Mrągowo-Rowerowo mrągowianie jeździli rowerem do urzędów, pokonywali szlaki rowerowe, zbierali pieczątki przyjeżdżając do pracy rowerem oraz zachęcali znajomych do przesiadania się na 2 kółka!

Mieszkańcom przypadła do gustu akcja ukierunkowana na jazdę jednośladem. I głosując w ramach Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 roku oddawali swój głos na projekt "Mrągowo rowerową stolicą Mazur". Prócz organizacji wyścigów Mazury MTB, zadanie zakłada również opracowania systemu tras rowerowych na terenie Mrągowa. Właśnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. A swoje opinie można wyrażać do 08.07.2016 roku wypełniając ankietę.

Ale to nie koniec! Stowarzyszenie LOT „Ziemia Mrągowska” do końca tego roku przeniesie rower do wirtualnej rzeczywistości. Niemożliwe? W dobie rosnącej popularności różnorodnych aplikacji na smartphony nie mogło zabraknąć rozwiązania dedykowanego rowerzystom pokonującym kilometry po mazurskich szutrach. Wychodząc naprzeciw potrzebom XXI wieku, gdzie w zdecydowanej większości aktywność rozpoczyna się w Internecie, do końca tego roku powstanie aplikacja uwzględniającą m.in. technologię AR, popularnie zwaną rozszerzoną rzeczywistością oraz stronę internetową poświęconą turystyce aktywnej. Wszystko dzięki projektowi „AktywnyNaRowerze”, na który LOT otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska"
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna TurowskaKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Małe pytanko #2018845 | 89.231.*.* 30 cze 2016 07:47

  Czy któryś z Szanownym Rowerzystów "zaliczył" już trasę Mragowo-Piecki dawnym nasypem kolejowym ? Jak sie jedzie, szczególnie odcinkiem wykonanym wzdłuz drogi na Piecki ?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Odpowiedź #2018685 | 89.229.*.* 29 cze 2016 20:54

  Robert może wszystko :D

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Pytanie #2018258 | 31.1.*.* 29 cze 2016 10:09

  Jak Robert Wróbel może być autorem zdjęcia, na którym jest?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5