Świadczenie rodzicielskie. Dla kogo?
2016-06-15 12:00:00(ost. akt: 2016-06-15 13:25:49)
Od 1 stycznia każda nieubezpieczona matka ma prawo starać się o świadczenie rodzicielskie. Świadczenie to wypełniło lukę w systemie pomocy państwa kierowanej do matek, które opiekują się swymi dziećmi tuż po ich narodzinach. — W Mrągowie od początku roku 2016 - 55 osób złożyło stosowne wnioski. 220 tysięcy złotych zostało wydatkowane na wypłatę kosiniakowego - mówi Julian Osiecki, dyrektor MOPS-u w Mrągowie.
Świadczenie rodzicielskie jest specjalną formą wsparcia przysługującą osobom, które nie mają prawa do do zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Otrzymać je mogą m.in.: rolnicy, bezrobotni, zatrudnieni na umowę o dzieło czy studenci.
Wsparcie jest przyznawane niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez pozostałych członków rodziny i wynosi 1 tyś złotych miesięcznie. Przyznawane jest na okres 52 tygodni, przy jednym potomku. Przy narodzinach dwójki dzieci wyniesie 67 tygodni, a przy czworgu -69. 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Co do zasady pomoc finansowa przysługuje matce, drugi z rodziców może starać się o nią w wyjątkowych okolicznościach, m.in. gdy matka nie żyje lub wystąpiła o skrócenie pobierania świadczenia rodzicielskiego, jeśli wykorzystała je przez co najmniej 14 dni.
O wsparcie mogą starać się także rodzice adopcyjni i rodziny zastępcze. Matkom, które mają prawo do do zasiłku dla bezrobotnych zostanie wypłacona kwota stanowiąca różnicę między 1 tyś. złotych, a wysokością zasiłku z urzędu pracy.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o wypłatę świadczenia składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka przysposobionego od miesiąca objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Dokumenty należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wnioski powinny być dostępne w każdej siedzibie MOPS. Odpowiedni wniosek można również pobrać ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Czytaj e-wydanie">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Dokumenty należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wnioski powinny być dostępne w każdej siedzibie MOPS. Odpowiedni wniosek można również pobrać ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Czytaj e-wydanie
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
iceman #2011415 | 89.229.*.* 15 cze 2016 20:31
I tak paranoja trwa- obojętnie jakie świadczenie powinno być dla osób, które legalnie pracowały dajmy na to przez rok. Oczywiście te składki które zostały potrącone z pensji nie będą się pokrywać z wypłatą świadczenia ale za to taka osoba nie będzie żyła w 100% na koszt podatnika. Mimo swojego młodego wieku pracuję od 8 lat i czemu z moich podatków mam utrzymywać nierobów?
odpowiedz na ten komentarz