Ciąża pod szczególnym nadzorem

2016-03-17 12:00:00(ost. akt: 2016-04-06 14:53:34)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Ciąża to wspaniały czas w życiu kobiety, ale też obciążenie dla jej organizmu. Dlatego panie, które na co dzień nie cieszą się doskonałym zdrowiem, wymagają w tym czasie szczególnej opieki.
Drogie panie, nie chcemy was straszyć ani tym bardziej zniechęcać do wejścia w rolę matki. Przestrzegamy jedynie przed chorobami, które zagrażają bezpiecznemu przebiegowi ciąży. Zachęcamy do odwiedzin w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, gdzie specjaliści pomogą wam bez powikłań urodzić zdrowe dziecko.

Nadciśnienie tętnicze
Na co dzień bywa lekceważone, jednak planując ciążę, trzeba już zwrócić na nie uwagę. Ważne są zarówno przyczyny nadciśnienia, jak i ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób nerek. Kobieta powinna odstawić leki, które mogą być niebezpieczne dla płodu, a w czasie ciąży być pod stałą kontrolą lekarską, ponieważ istnieje ryzyko ograniczonego wzrostu płodu lub jego obumarcia.

Wątroba i nerki
Przewlekłe zapalenie wątroby, jej marskość, kamica pęcherzyka żółciowego to choroby, które grożą poronieniami i porodami przedwczesnymi. Również niewydolność nerek może być groźna dla przebiegu ciąży. W tym przypadku kobiecie grozi niedokrwistość i poród przedwczesny. W tym przypadku większa jest też umieralność przedporodowa i poporodowa związana z wcześniactwem lub hipotrofią płodu.

Serce
Kolejną grupę chorób, których nie można lekceważyć, stanowią choroby serca. Okres największego zagrożenia wystąpieniem niewydolności serca przypada na okres między 28 a 34 tygodniem ciąży oraz na czas porodu.
Cukrzyca
Jeśli nie jest leczona prawidłowo, przyczynia się do wzrostu śmiertelności i zachorowalności okołoporodowej ciężarnych i noworodków. Znaczna hiperglikemia w I trymestrze ciąży może spowodować powstanie wad rozwojowych lub poronień, w póź-
niejszym okresie ciąży upośledzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, nadmierny wzrost płodu, czyli makrosomię i organomegalię, zaburzenia metaboliczne oraz niedojrzałość układu oddechowego.

Tarczyca
Nadczynność, jeśli nie jest wyrównywana, może prowadzić do przedwczesnych porodów i mniejszej wagi urodzeniowej dziecka. Z kolei nieleczona niedoczynność może prowadzić do poronień we wczesnym okresie ciąży, porodów przedwczesnych, hipotrofii płodu, a także wzrostu śmiertelności okołoporodowej oraz częstości wad wrodzonych.

Choroby zakaźne
Zakaźne choroby wirusowe nabyte w trakcie ciąży lub bezpośrednio przed nią doprowadzają do trwałych i nieodwracalnych wad wrodzonych płodu. Szczególnie groźne są: wirus różyczki, wirus cytome-galii, wirus opryszczki typ 1, 2 (HSV-1, HSV-2), wirus HIV i zapalenia wątroby typu B (HBV).
Z chorób bakteryjnych szczególną uwagę poświęcić należy kile, zaś chorobą wywołaną przez pierwotniaki mającą szczególny wpływ na rozwijający się płód jest toksoplazmoza.









2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5