I LO obchodziło Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim
2016-03-03 12:00:00(ost. akt: 2016-03-03 14:41:46)
W poniedziałek, 22 .02. 2016 r. delegacja z I LO w Mrągowie świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Pałacu Prezydenckim
Już po raz drugi, dzięki nawiązanej współpracy z sekretarzem Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyną Kłosińską, pani Małgorzata Zielińska wraz z trzema uczennicami: Julią Dudą, Mileną Lubecką i Wiktorią Laskowską gościły w Pałacu Prezydenckim, by świętować dzień naszego ojczystego języka.
W tym roku spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęło się od wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nagrody „ Zasłużony dla Polszczyzny” profesorowi Jerzemu Bartmińskiemu. W spotkaniu uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wiceprezes Rady Ministrów prof. dr hab. Piotr Gliński.
W drugiej części odbyła się interesująca debata na temat „Język wobec zmian społecznych”.
W debacie uczestniczyli wybitni językoznawcy. Dzielili się swoimi obserwacjami, badaniami – na temat: jak przemiany społeczne wpływają na zmiany w języku.
W debacie uczestniczyli wybitni językoznawcy. Dzielili się swoimi obserwacjami, badaniami – na temat: jak przemiany społeczne wpływają na zmiany w języku.
Na jakie treści zwróciły uwagę uczestniczki spotkania?
— Uświadomiłam sobie, że ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas świecie zmienia się nasz język. Wyrażane opinie, często przeradzają się w obraźliwe komentarze, a nawet wulgaryzmy pod przykrywką wolności słowa. Podczas dyskusji padło stwierdzenie: Tam, gdzie zanika moralność, zanika dobro społeczne, o czym niestety często zapominamy— Wiktoria Laskowska 2a.
— Zmiany językowe można dostrzec również w mowie nienawiści, zwanej potocznie ,,hejtem”. ,,Hejt” to jest przede wszystkim okrucieństwo wobec drugiego człowieka. Wielu ludzi wypowiadających się w przestrzeni publicznej nie zdaje sobie sprawy z tego, że słowo w Internecie jest jak pistolet, który może przyczynić się nawet do prób samobójczych młodzieży—
Milena Lubecka 2d.
—Muszę przyznać, że profesorowie wypowiadali się w bardzo interesujący i przystępny sposób, łatwy w odbiorze. Słuchanie na żywo wybitnych językoznawców, poruszających istotne kwestie językowe wywołało we mnie wiele przemyśleń na temat języka, którym posługuję się na co dzień — Julia Duda klasa 3A.
dyr Małgorzata Zielińska
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
AB #1946231 | 83.12.*.* 4 mar 2016 11:58
Dobrze. że ta Pani nie ma dłuższej ręki bo objęłaby również i prezydenta. ha ha ha
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz