Niezwykłe warsztaty w mrągowskim "esenie"

2016-01-26 13:43:22 (ost. akt: 2016-01-26 15:28:08)

Autor zdjęcia: Monika Pacek

Warsztaty "Marzenia z Przeszłości" przygotowane przez Magdalenę Lewkowicz rozpoczęły się w poniedziałek, 25 stycznia. W trakcie zajęć młodzież zapoznała się z realiami życia w trakcie wojny, jej okrucieństwem, ale także z marzeniami osób żyjących w tamtym okresie, które skonfrontowali z własnymi. Do jakich doszli wniosków?
Pierwszego dnia warsztatów młodzież określała swoją tożsamość poprzez zaznaczenie na mapie miejsca pochodzenia swoich dziadków. W ten sposób powstała mapa tożsamości grupy, która uświadomiła młodym ludziom skąd się wywodzą. Następnie na szarym papierze uczniowie wypisali swoje marzenia oraz przedstawili historie dotyczące wojny z własnych domów i rodzin. W sumie zaprezentowano 6 wyjątkowych, nieraz bardzo trudnych, ale przy tym niezwykłych historii.

Wreszcie przyszedł czas na najważniejszą część dnia, a mianowicie poznanie historii ludności przedwojennej na podstawie relacji video 3 grup z tamtych czasów: ludności z Warmii i Mazur, Powstańca Warszawskiego oraz osoby, która przeżyła Holocaust. Przedtem jednak uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy (Żydzi, Mazurzy, Powstańcy Warszawscy), a ich zadaniem było dopasowanie przygotowanych wcześniej cech do tych grup. Zadanie zostało omówione z Magdaleną Lewkowicz, nauczycielką prowadzącą warsztaty, a uczniowie po wyodrębnieniu cech, którymi grupy się różniły musieli znaleźć to, co je łączyło. Dostrzegli następujące cechy wspólne: wspólny wróg; okupacja; wszyscy byli Polakami; chcieli zakończenia wojny; wszyscy walczyli o zachowanie swojej tożsamości.

— Jestem bardzo szczęśliwa, że udało nam się spotkać w trakcie tych warsztatów. Młodzież jest niesamowita, sama nie dostrzegałam wszystkich cech wspólnych, które wymienili. Ciągle mnie czymś zaskakują — mówi Magdalena Lewkowicz, organizator warsztatów.

Po obejrzeniu wspomnień Krystyny Lewiarz, Żydówki ocalonej z Holocaustu, księdza Romualda Waszkinela, który jako dziecko został ocalony przez polską rodzinę, Mieczysława Pawłowskiego, Powstańca Warszawskiego oraz Huberta Monkowskiego, Warmiaka z Olsztyna skonfrontowali się z marzeniami tych osób lub swoich bliskich. W ten sposób powstała karta marzeń z przeszłości. Część warsztatowa została zakończona odczytaniem wiersza Abrahama Koplowicza pt. "Marzenie".

We wtorek uczniowie stanęli przed kolejnym zadaniem, na podstawie dotychczasowych warsztatów i obejrzanych relacji rozpoczęli pracę nad obrazami mającymi przedstawić niespełnione marzenia oraz pragnienia osób żyjących w trakcie wojny. Nad tworzeniem przy płótnie oprócz Magdaleny Lewkowicz czuwała również Monika Siwik, absolwentka ZS 2 w Mrągowie.

Efektem końcowym warsztatów będzie wystawa prac plastycznych pt. "O czym marzył mój dziadek, babcia, pradziadek, prababcia". O terminie wkrótce Was poinformujemy. Na razie jednak zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć!

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5