Strażackie podsumowanie tygodnia. Pożary sadzy w kominie

2016-01-04 10:42:44 (ost. akt: 2016-01-04 10:58:59)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na przełomie 2015 i 2016 rojku odnotowano 12 zdarzeń w likwidacji których brało udział 13 zastępów w obsadzie 58 strażaków.
Panujące warunki atmosferyczne spowodowały wzrost ilości pożarów sadzy w kominie. Odnotowano 4 takie zdarzenia w Mrągowie, Baranowie, Lembruku i Grabowie, zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. W jednym przypadku doszło do rozszczelnienia komina i zapalenia się pianki montażowej przy ościeżnicy drzwi. Silne mrozy, a co za tym idzie zwiększone zużycie opału i wyższe temperatury osiągane na piecu w połączeniu z nieczyszczonymi przewodami kominowymi zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru sadzy w przewodzie kominowym.

Strażacy w minionym tygodniu dowozili wodę do studni, usuwali plamę oleju z jezdni w Pieckach, sprawdzali występowanie tlenku węgla w budynku mieszkalnym w Grabówce oraz usuwali powalone drzewa i konary z dróg w Zełwągach i Notyście Wielkim.

Od chwili rozpoczęcia silnych mrozów Straż Pożarna często jest alarmowana o przypadkach przymarznięcia łabędzi do lodu.
Zdrowy łabędź, który zgromadził do 3 kg tłuszczu, potrafi bez pożywienia przeżyć miesiąc, a nawet dłużej, ale nie może być niepokojony. Głównie leży i śpi. Natomiast osobniki latające z miejsca na miejsce lub walczące między sobą o chleb, tracą więcej energii na zdobycie pożywienia, niż zyskują z kawałka pieczywa. Osobnik leżący na lodzie jest czymś normalnym, jednak w warunkach miejskich często powoduje niepotrzebne wzywanie do interwencji funkcjonariuszy straży pożarnej. Zazwyczaj zdarza się, że podczas trudnej i niebezpiecznej akcji, po dotarciu do ptaków okazuje się, że łabędzie po prostu siedziały nieruchomo na lodzie oszczędzając energię. Zamiast pomóc, szkodzimy – płosząc je. W latach 2013-15 na terenie powiatu mrągowskiego strażacy interweniowali w takich przypadkach 10 razy w żadnym z tych zdarzeń łabędzie nie były przymarznięte do lodu.

mł. bryg. Jarosław Jakubik


Wnętrze komina podczas pożaru sadzyWnętrze komina podczas pożaru sadzy
Fot. mł. ogn. Piotr Szymański (KP PSP Mrągowo)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5