Kim jest dr Harry? To oszust

2015-12-18 11:36:42(ost. akt: 2015-12-18 19:37:42)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

„Jestem dr Harry Thomas z Brondesbur, North West London, tutaj w Anglii. Pracuje dla UBS Investment Bank London. Pisze o propozycji biznesowych, ktore beda z ogromna korzyscia dla nas obu. …”. Takimi słowami rozpoczyna się email, który może trafić do skrzynki pocztowej każdego z nas. Pełno w nim błędów gramatycznych i ortograficznych, ale zwiastuje adresatowi otrzymanie wielkich pieniędzy. To nie prezent od św. Mikołaja, cud, ale oszustwo nigeryjskie.
W treści listu zauważyć można szereg błędów gramatycznych oraz ortograficznych. W wielu wyrazach brakuje polskich znaków diakrytycznych i nie sposób nie odnieść wrażenia, że tekst został nieudolnie przetłumaczony przy pomocy translatora. Autor listu stara się przekonać adresata, że jest bardzo dalekim krewnym bogatego biznesmena, który zginął wraz z rodziną w katastrofie lotniczej i ten, kto obiera emaila jest jedynym spadkobiercą milionera.

Najpierw, aby rozpocząć procedurę spadkową należy przesłać zwrotnie swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres, nr telefonu kontaktowego. Jednakże w dalszym okresie czasu, w miarę rozwoju sytuacji konieczne jest dokonanie wpłat na poczet pojawiających się sukcesywnie kosztów. W efekcie rzekomy spadkobierca nie otrzymuje spadku, a ponosi wyłącznie koszty. Jest to przykład typowego oszustwa nigeryjskiego.

Zwłaszcza w okresie świątecznym tego typu okazje pojawiają się w Internecie. Policjanci przestrzegają przed angażowaniem się w tego typu korespondencję. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zgłośmy się do funkcjonariuszy.
Nie dajmy się więc oszukiwać – bo łatwe pieniądze i super okazje to jedna z metod, które wykorzystywane są przez przestępców.

Oszustwo nigeryjskie lub nigeryjski szwindel

Inaczej - afrykański szwindel, z ang. Nigerian scam, 419 scam – od artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa proceder przestępczy – oszustwo, najczęściej zapoczątkowane kontaktem poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej, polegający na wciągnięciu (dawniej przypadkowej, obecnie coraz częściej typowanej) ofiary w grę psychologiczną, której fabuła oparta jest na fikcyjnym transferze dużej (często przesadnie wygórowanej – nawet rzędu kilkunastu milionów funtów lub dolarów amerykańskich) kwoty pieniędzy, z jednego z krajów afrykańskich (najczęściej Nigerii, choć obecnie może również chodzić o każdy inny kraj – coraz częściej w grę wchodzi Wielka Brytania, Hiszpania) - mającą na celu wyłudzenie pieniędzy.
KWP Olsztyn
Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. warmiak #1955246 | 83.9.*.* 16 mar 2016 18:45

    Typowe polactwo , myślą ,że ktoś da coś za darmochę ,idioci .

    odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #1884670 | 31.61.*.* 18 gru 2015 18:45

    Drugi akapit: "autor lista". Masakra! Kto pisze te artykuły!?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5