66 osób kierowało pojazdem pod wpływem działania alkoholu!

2015-12-09 09:00:00(ost. akt: 2015-12-09 12:58:20)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

18 listopada minęło pół roku od chwili wprowadzenia w życie nowych przepisów. Czy regulacje wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym? Bezsprzecznie tak. Z porównania okresów od maja do końca października lat 2014 i 2015 wynika, że w tym roku doszło do ponad 13 wypadków mniej, odnotowano 1 ofiarę śmiertelną oraz o 26 mniej osób rannych.
Policjanci zgodnie przyznają — na drogach powiatu jest bezpieczniej. Od 18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Już po pierwszych podsumowaniach było widać pozytywny trend. Co cieszy – ta tendencja się utrzymuje.
Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych na mrągowskich drogach policjanci zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tym kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. — Do wielu kierowców dotarło jak dolegliwe w skutkach może być ignorowanie przepisów. Myślę też, że większość zrozumiała, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości — mówi Dorota Kulig, rzecznik KPP w Mrągowie.

W ciągu pół roku funkcjonowania nowych uregulowań policjanci przekazali starostom 7 informacji dotyczących ujawnienia przypadków kierowania pojazdem w trakcie obowiązywania trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku okres zatrzymania uprawnień do kierowania wydłuża się do 6 miesięcy.
Nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a także zbiera swoje żniwo. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili 3 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo.

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym to podstawa. Zdecydowana większość osób doskonale to rozumie. W parze z działalnością Policji idzie coraz większa świadomość społeczna. Jak mówią policjanci ruchu drogowego — W walce z pijanymi kierowcami nie jesteśmy sami. Praktycznie każdego dnia otrzymujemy informacje od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie przez nas sprawdzana. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie - wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca. Od maja tego roku policjanci odnotowali 66 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o ponad 24 mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku.
KPP w Mrągowie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #1877402 | 88.156.*.* 9 gru 2015 12:22

    Kierowanie pod wpływem alkoholu jest w naszym kraju legalne, jeśli mamy go w organizmie do 0.2 promila, tak więc bez sensu jest pisać 'pod wpływem alkoholu', można pisać o kierowcach nietrzeźwych (0.5) lub chociaż tzw. 'po spożyciu alkoholu' (0.2-0.5).. I teraz pytanie, o których kierowców chodzi w artykule?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. j #1877309 | 88.220.*.* 9 gru 2015 10:19

    Tytuł sugeruje że 66 osób kierowało jednym pojazdem który był pod wpływem alkoholu.. hmm

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5