„Lejek”: policjanci skontrolowali kilka tysięcy kierujących
2015-08-16 19:48:29(ost. akt: 2015-08-17 08:33:38)
Warmińsko – mazurscy policjanci na drogach naszego regionu przeprowadzili działania „Lejek”. Głównym ich celem było zbadanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących i wyeliminowanie z ruchu drogowego tych, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. W ciągu kilku godzin funkcjonariusze skontrolowali kilka tysięcy kierujących
W 2014 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego spowodowali 152 wypadki drogowe, z czego kierujący pojazdami spowodowali 117 wypadków, natomiast piesi byli sprawcami 35 takich zdarzeń. W wypadkach tych zginęło ogółem 18 osób, a 188 osób zostało rannych. Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 483 kolizje drogowe.
W ciągu ostatnich 5 lat systematycznie zmniejsza się liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących: 2010 rok – 164, 2011 rok -153, 2012 rok – 140, 2013 rok – 133, 2014 rok - 117. To wciąż jednak ogromna liczba. Pijanych bądź pod wpływem środków odurzających kierujących w ogóle nie powinno być na naszych drogach. Dopóki pojawiać się będą kierujący, którzy za nic mają najwyższą wartość, jaką jest życie i decydują się na jazdę na tzw. ”podwójnym gazie”, to takie działania, których celem jest zbadanie stanu trzeźwości jak największej liczby osób i wyeliminowanie tych, którzy popełnili przestępstwo bądź wykroczenie, będą realizowane.
Od popołudnia w sobotę do godziny 2.00 nad ranem w niedzielę warmińsko – mazurscy policjanci skontrolowali stan trzeźwości kilku tysięcy kierujących. Niestety wśród nich byli tacy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu. Podczas działań policjanci zwracali także uwagę na inne wykroczenia popełniane prze kierujących. Około godziny 19.30 patrol ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymał do kontroli kierującą mazdą. Mieszkanka Olsztyna na odcinku drogi Butryny – Olsztyn wyprzedzała na skrzyżowaniu. 38-latka nie kwestionowała swojej winy, przyjęła mandat oraz punkty karne.
Lidzbark Warmiński
Podczas działań „Lejek” policjanci skontrolowali blisko pół tysiąca kierujących. Na ulicy Olsztyńskiej funkcjonariusze zatrzymali 26-latka. Mieszkaniec powiatu braniewskiego miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał policjantom, ze kilka godzin wcześniej wypił piwo. W kolejnym przypadku policjanci zatrzymali kierującego pojazdem, który nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Mężczyzna stracił wcześniej prawo jazdy za przekroczoną liczbę punktów.
W sumie od soboty do niedzielnego poranka na drogach regionu policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. W sobotę przed godziną 2.00 nad ranem lidzbarski patrol interwencyjny zauważył na ulicy Mławskiej rowerzystę, który nagle stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię. W trakcie rozmowy z 25-latkiem policjanci wyczuli zapach alkoholu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości rowerzysty okazało się, że kierujący miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Również w sobotę policyjny patrol na chwilę przed północą zatrzymał na ulicy Warmińskiej kierującego pojazdem marki Volvo. Po zbadaniu stanu trzeźwości 34-latka okazało się, że miał on blisko 2 promile.
Pisz
W trakcie działań „Lejek” piscy policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 500 kierujących. Ujawnili 4 kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Niechlubnym rekordzistą okazał się 44-letni mieszkaniec gminy Ruciane Nida, który jechał rowerem. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy do kontroli w sobotę po godzinie 16.00. Badanie stanu trzeźwości 44-latka wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kolejnym zatrzymanym nietrzeźwym był 17-latek z Białej Piskiej, który jechał motorowerem mając blisko 0,7 promila alkoholu. Nastolatek nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem. Ponadto miał orzeczony aktywny zakaz prowadzenia pojazdów od czerwca tego roku do czerwca 2016 roku.
Pozostali dwaj kierowcy, zatrzymani do kontroli drogowej przez piskich funkcjonariuszy, jechali samochodami w stanie po użyciu alkoholu. Pierwszy z nich to 36-letni mieszkaniec Białegostoku, który kierował samochodem marki Volkswagen mając blisko 0,3 promila alkoholu w organizmie. Drugiego kierowcę policjanci skontrolowali w miejscowości Zdory w gminie Pisz. Kierowca forda miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Podczas działań „Lejek” funkcjonariusze zatrzymali 2 prawa jazdy, w tym jedno za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Patrol piskiej drogówki jeżdżący radiowozem nieoznakowanym z videorejestratorem zauważył na ul. Olsztyńskiej w Piszu pojazd marki Porsche poruszający się z nadmierną prędkością. Policjanci dokonali pomiaru prędkości tego auta. Okazało się, że kierowca porsche jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 102 km/h. 58-letni mieszkaniec Lublina został zatrzymany do kontroli drogowej. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Kierujący skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Sprawa zostanie więc skierowana do sądu. Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu pojazdem mechanicznym grozi kara aresztu lub grzywny.
Nowe Miasto Lubawskie
W trakcie kontroli policjanci przebadali ponad 460 kierujących. Wśród nich znalazł się jednak taki, który zdecydował się na jazdę samochodem po wcześniejszym wypiciu alkoholu.
O północy policjanci otrzymali informację, że na drodze relacji Chrośle - Nowe Miasto Lubawskie osobowym volkswagenem porusza się kierujący, który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Podczas patrolu wskazanej trasy policjanci zauważyli wywróconego volkswagena. Badanie trzeźwości siedzącego za kierownicą auta mieszkańca powiatu iławskiego wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Teraz 39-latek który po pijanemu wsiadł za kierownicę, ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.
Giżycko
Policjanci skontrolowali 657 kierujących. Wśród przebadanych kierowców 2 było pod wpływem alkoholu. Jako pierwszy wpadł 35-letni mieszkaniec gminy Giżycko. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej około godziny 20.00 w miejscowości Bystry w gminie Giżycko. 35-latek kierował motorowerem mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał przy sobie dokumentów do prowadzenia pojazdu. Następnie około godziny 21.30 w Giżycku na ulicy Kolejowej patrol ruchu drogowego zatrzymał kierującego citroenem. Tu również okazało się, że 64-letni kierowca był pod wpływem alkoholu. Wynik badania alkomatem wykazał blisko 0,7 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Giżycka stracił prawo jazdy.
Szczytno
Podczas działań „Lejek” szczycieńscy policjanci skontrolowali kilkudziesięciu kierujących, 3 z nich zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu.
Około godziny 16.00 na odcinku drogi Czajki Nowe – Cis policjanci zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów. Mieszkańcy gminy Świętajno byli pijani, mieli od 1,5 do 3 promili alkoholu w organizmie. Jak się okazało, obaj jechali do kolegi.
Około godziny 16.00 na odcinku drogi Czajki Nowe – Cis policjanci zatrzymali do kontroli dwóch rowerzystów. Mieszkańcy gminy Świętajno byli pijani, mieli od 1,5 do 3 promili alkoholu w organizmie. Jak się okazało, obaj jechali do kolegi.
Węgorzewo
W prowadzonych działaniach policjanci korzystali z testera alco-blow, który pozwala szybko sprawdzić, czy kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu. Policjanci przebadali stan trzeźwości ponad 400 kierujących i żaden z nich nie zdecydował się na jazdę po alkoholu. Poza kontrolą trzeźwości funkcjonariusze zwracali również uwagę na przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowe przewożenie dzieci.
Nidzica
Wczoraj w wielu miejscach nidzickiego powiatu można było zaobserwować zwiększoną liczbę patroli kontrolujących kierujących. „Lejek” to nazwa policyjnych działań, które przeprowadzili nidziccy policjanci na terenie powiatu. Na blisko 400 skontrolowanych kierujących wszyscy byli trzeźwi. W 2014 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali 3 wypadki drogowe, a w 2013 było ich 5. W wypadkach tych zginęła 1 osoba, a 5 zostało rannych. Pijani kierujący spowodowali 16 kolizji. Te dane świadczą o konieczności przeprowadzania działań, polegających na eliminacji z ruchu kierujących pojazdami będąc pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków oraz nietrzeźwych pieszych stwarzających poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci sprawdzali również czy kierujący i pasażerowie przestrzegali obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych dla młodszych uczestników naszych dróg. W tym przypadku w dniu wczorajszych 6 osób za niestosowanie się do tego przepisu zostało ukaranych mandatami karnymi.
Mrągowo
W ramach tych działań policjanci skontrolowali 242 pojazdy i tyle samo kierujących. Nie wszyscy jednak byli trzeźwi. W sobotni wieczór o godzinie 20.30 na jednej z głównych ulic Mrągowa w ręce policjantów wpadł kierowca osobowego forda. 46 – letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego kierował autem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utratą prawa jazdy nawet do 15 lat.
Dzień wcześniej mrągowscy policjanci na jednej z miejscowych ulic zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego mieszkańca gminy Mrągowo, który kierował osobowym fiatem. Mężczyzna również zdecydował się na jazdę autem mimo wcześniej spożywanego alkoholu. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w jego organizmie 2,5 promila. 38 – latek podobnie jak poprzednik za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.
Olsztyn
Wczoraj od godziny 14.00 do 2.00 w nocy policjanci przeprowadzili akcję „Lejek”. W Olsztynie działania prowadzili funkcjonariusze drogówki, którzy przebadali na zawartość alkoholu w organizmie ponad 140 kierowców. Wśród nich znalazł się jeden, któremu lampka zapaliła się na czerwono.
Około godziny 20.30 na ulicy Cichej policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę lanosa. Igor L. w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Ponadto badanie wykazało 2,5 promila w jego organizmie. Podczas interwencji mieszkaniec Olsztyna był agresywny i nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy. 21-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty, a ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.
Około godziny 20.30 na ulicy Cichej policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę lanosa. Igor L. w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem. Ponadto badanie wykazało 2,5 promila w jego organizmie. Podczas interwencji mieszkaniec Olsztyna był agresywny i nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy. 21-latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty, a ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.
Bartoszyce
Podczas działań funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości blisko 600 kierujących urządzeniem alcoblow, które pozwala na sprawne i szybkie sprawdzenie czy kierujący znajdują się pod wpływem alkoholu. Niestety 5 osób z tego grona zdecydowało się wsiąść za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. Jeden z nich odpowie za popełnione wykroczenie, 4 pozostałych za przestępstwo.
Około godziny 19.30 bisztyneccy policjanci wyeliminowali mężczyznę, który kierował mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd przekazali znajomemu. Z kolei 29-latek wpadł w ręce policjantów około godziny 22.00 na ulicy Sikorskiego w Bartoszycach. Powodem kontroli był brak włączonych świateł mijania. Podobnie jak w poprzednim przypadku policjanci poczuli od mężczyzny alkohol. Badanie tylko potwierdziło, że 29-latek był pijany, miał ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali koledze.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie również 53-latek z Sępopola. Mężczyzna wsiadł za kierownicę samochodu mając blisko promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali wskazanej przez kierującego osobie.
Około godziny 19.30 bisztyneccy policjanci wyeliminowali mężczyznę, który kierował mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd przekazali znajomemu. Z kolei 29-latek wpadł w ręce policjantów około godziny 22.00 na ulicy Sikorskiego w Bartoszycach. Powodem kontroli był brak włączonych świateł mijania. Podobnie jak w poprzednim przypadku policjanci poczuli od mężczyzny alkohol. Badanie tylko potwierdziło, że 29-latek był pijany, miał ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali koledze.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie również 53-latek z Sępopola. Mężczyzna wsiadł za kierownicę samochodu mając blisko promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali wskazanej przez kierującego osobie.
Olecko
Wczoraj od godziny 14.00 na drogach powiatu oleckiego oleccy policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierujących. Podczas akcji policjanci przebadali blisko 350 kierujących. Trzech z nich zdecydowało się jechać na „podwójnym gazie”.
Pierwszego nietrzeźwego kierującego policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Olecku na ul. Tunelowej. Andrzej R. kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu policyjnych baz danych okazało się, że 44-latek posiada zakaz prowadzenia rowerów wydany przez sąd.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w Olecku na ul. Plac Wolności. Tomasz A. kierował samochodem osobowym marki Daewoo mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Ostatni nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w Olecku na ul. Kościuszki. Adam S. kierował osobowym fiatem mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Braniewo
Policjanci skontrolowali ponad 500 kierujących, z których 3 zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu.
18 maja br. wprowadzono nowe przepisy, w których zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
zainteresowany #1797185 | 83.7.*.* 18 sie 2015 22:35
Na forum Olecka pojawiają się coraz to bardziej ciekawe wpisy niejakiego Olbricka. Polecam lekturę ponieważ wpisy zaczynają dotyczyć coraz większej ilości osób nie tylko z Olecka. Wpis jest pod adresem: http://forum.wm.pl/viewtopic.p hp?f=42&t=37332&start=630
odpowiedz na ten komentarz
za #1796787 | 178.37.*.* 18 sie 2015 13:02
co to za kręgi betonowe w drodze na Pl. Ks. Wł. Sudzińskiego - Kilińskiego
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
były #1796493 | 81.15.*.* 18 sie 2015 02:40
niebieskie chłopaki jeżeli przekroczycie normę, to w 2016 będzie podwojona Rządowe założenia na 2015 r. dla policji są takie: - „złapać” więcej niż 420 tys. wykroczeń popełnionych przez pieszych, - „złapać” więcej niż 38 tys. wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych, - „złapać” więcej niż 1,7 mln wykroczeń kierujących nieprzestrzegających przepisów dotyczących prędkości. Do tego policjanci mają w tym roku: - wylegitymować więcej niż 685 tys. pieszych, - wylegitymować więcej niż 6,3 mln kierujących
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
rrr #1796428 | 195.136.*.* 17 sie 2015 22:48
to jest dobre.wrazie będzie pod wpływem alko dogadamy się .10lub 15tys.
odpowiedz na ten komentarz
ona #1796034 | 89.229.*.* 17 sie 2015 14:38
jechałam na plażę w Pierkunowie, tuż przed zjazdem w lewo moim oczom ukazał się stojący na środku jedni policjant. Był bardzo mocno rozbawiony z szyderczym uśmieszkiem nawet nie drgnął gdy go wymijałam ledwo ledwo na styk ( tam jest dość wąsko a on stał na środku jezdni z rozkroku jak esesman) Widać popisywał się przed swoją koleżanką z pracy Stały dwa auta policyjne ( po jaką cholerę ? ) Moim zdaniem policjant stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz