Pijani sternicy, utonięcia — policja apeluje, by zachować trzeźwość

2015-07-20 12:09:04(ost. akt: 2015-07-20 19:47:28)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Ostródzie

W tym roku policjanci zatrzymali już 12 nietrzeźwych sterników i 24 osoby, które będąc pod wpływem alkoholu wypoczywały na kajakach, rowerach wodnych. Odnotowano także 14 utonięć, z czego 11 miało związek z wypitym wcześniej alkoholem.
W ostatnim okresie nad jeziorem Kalwa w Szczytnie utonął 77-letni mężczyzna w - sekcja wyjaśni przyczyny i okoliczności utonięcia. W Ostródzie został zatrzymany sternik, mężczyzna pływał łodzią motorową, miał przy tym 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na pokładzie łodzi znajdowało się dwoje małych dzieci. Zatrzymano również pijanego sternika w Iławie. Tłumaczył, że po obiedzie wypił piwo i wracał właśnie z rodziną do domu. Teraz 54 - latek za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Obu zatrzymanym sternikom może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Chce się krzyczeć „Zobacz. Przeżyj”
Policyjni wodniacy w takich sytuacjach dosłownie łapią się za głowę. Tyle mówimy o niebezpieczeństwach wynikających z pływania po alkoholu i dotyczy to zarówno kąpiących się, jak i wypoczywających na łodziach, rowerach wodnych. Czy sternicy, którzy pijani prowadzą motorówki, zabierając na pokład swoje dzieci, żony, potrzebują tragedii, żeby zrozumieć, na jakie niebezpieczeństwo narazili siebie i swoich bliskich? Zachęcamy do obejrzenia naszego spotu „Zobacz. Przeżyj”. Może wejście w skórę osoby, która najpierw miło wypoczywa nad wodą, spędza czas w towarzystwie znajomych, pije alkohol, a potem wchodzi do wody żeby popływać i w konsekwencji tonie, skłoni do refleksji i pozwoli przeżyć.

Policjanci przypominają:
Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Każdego roku, gdy tylko zaczyna robić się ciepło, policjanci apelują o ostrożność nad wodą. Przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do niej pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.
Nie wolno także zapominać o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeką czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.
KWP Olsztyn
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alf #1779768 | 5.172.*.* 21 lip 2015 07:45

    Ofiar alkoholu więcej niż mocarza, ale państwo jest dilerem, więc nic nie szkodzi. Na zdrowie !!!!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. asd #1779697 | 31.61.*.* 20 lip 2015 22:40

    Jezioro Kalwa w Szczytnie? Od kiedy?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5