W Krutyni były zawody strażackie, konkursy, występy, grochówka. Zobaczcie kto wygrał

2015-07-07 10:20:32(ost. akt: 2015-07-07 11:46:55)

Autor zdjęcia: Joanna turowska, Sylwia Swat

Niedziela 5 lipca była podwójnym świętem dla mieszkańców Krutyni. Obchodzono 515 rocznicę założenia osady oraz 55 jubileusz utworzenia Straży Pożarnej w Krutyni.
Podczas uroczystości wspomniano historię wsi, która z jednego domu przerodziła się ważny punkt turystyczny na mapie Mazur i kraju.  Podkreślono silne tradycje ochotniczych straży pożarnych w Krutyni. Początki organizacji sięgają 1960, tak datowane są najstarsze dokumenty. Doceniono wysiłek ochotników. Z rąk wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie druha Józefa Maciejewskiego oraz senatora pana Marka Konopki srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał dh Sławomir Samsel, zaś brązowy dh Konrad Nakielski. Prezes Maciejewski i starosta powiatu mrągowskiego pan Antoni Karaś wręczyli zaszczytne odznaki  "Strażak Wzorowy" druhnom Ewie i Elżbiecie Dulnym. Ciepłe słowa padły z ust wójt gminy Piecki i komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie st. bryg. Krzysztofa Kroszkiewicza. W liście gratulacyjnym marszałek województwa pan Gustaw Marek Brzezin podkreślił: druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej znowu pokazują, że nie tylko chronią nasze życie i mienie, są niezawodni podczas niebezpieczeństwa, ale także wspaniale organizują życie społeczne w lokalnych wspólnotach — te słowa są dla mnie szczególnie ważne — mówi Waldemar Bzura prezes  OSP w Krutyni. — myślę, że jeśli nie ma we wsi straży i szkoły, to nie ma wsi.  Te instytucje, organizacje, moją ogromny wpływ na życie mieszkańców w małych społecznościach. Tak widzimy też naszą rolę, nie tylko wyjeżdżamy do pożarów, jest to nasze główne zadanie, ale również poważnie traktujemy codzienne życie, budowanie więzi, współpracy. Nie zawsze jest to łatwe, ale staramy się scalać, nie dzielić — kończy Pan Waldemar.  

Konkurs na herb Krutyni rozstrzygnięty
Podczas obchodów rozstrzygnięto konkurs plastyczny ogłoszony przez Zarząd Straży Pożarnej w Krutyni na herb miejscowości. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku w ramach zadania „Tam gdzie wiatr, woda i las”. W konkursie wzięło udział  21 prac w tym 18 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Wyróżniono projekt Macieja Głąbińskiego, Aleksandry Żabińskiej oraz Wandy Sawickiej. Organizatorzy mają nadzieję, że jeden z nich stanie się znakiem rozpoznawczym miejscowości.

Gdzie straż tam musi być gorąco
Rocznicową niedzielę dopełniły zawody strażackie, podczas których natura niemal w sensie dosłownym zgotowała pożarniczą pogodę. Lejący się z nieba żar, nie ugasił jednak zapału strażaków, którzy zmagali się podczas kolejnych konkurencji.
W zawodach wzięło udział pięć drużyn męskich ze wszystkich jednostek OSP gminy Piecki. Wystąpiła też jedna drużyna kobieca z OSP w Macharach.
Miejsca na podium wywalczyli: ochotnicy z Krutyni , Piecek i Nawiad. Swoje umiejętności zaprezentowali także przyszli adepci sztuki pożarniczej - członkowie czterech Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy z Machar, natomiast kolejne z Krutyni, Nawiad i Starych Kiełbonek.
 
Odbył się również konkurs w przeciąganiu liny oraz na najlepszego pilarza OSP.
Uroczystości uatrakcyjnił występ zespołu Pieckowianie, uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni z członkami MDP oraz zespół Mazurska Nutka. Uroczystość zakończyła się grochówką ze strażackiego kotła oraz kiełbaską z grilla.
Organizatorzy dziękują sponsorom i przybyłym gościom.

Katarzyna Swat
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5