Tutaj jest czysto i bezpiecznie

2015-07-06 08:00:00(ost. akt: 2015-07-06 08:42:10)
Molo nad Jeziorem Czos w Mrągowie

Molo nad Jeziorem Czos w Mrągowie

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W powiecie mrągowskim możesz się wykąpać niemal na każdym kroku, jednak bezpiecznie zrobisz to tylko w 12 miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Co to takiego jest przeczytasz poniżej.
Miejsce wykorzystywane do kąpieli to oficjalna nazwa plaży, której strzeże ratownik i z wodą zbadaną przez sanepid. To jednak nie to samo co kąpielisko. Zresztą w powiecie nie ma takowych. O tym czym się różnią piszemy w ramce.

Organizatorzy miejsc wykorzystywanych do kąpieli są zobowiązani 2 tygodnie przed rozpoczęciem sezonu dostarczyć do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej próbki wody z swojej plaży. Po badaniu sanepid wydaje stosowne zezwolenie. Kolejne badanie przeprowadza się w połowie sezonu.
- W tym roku wpłynęło do nas 12 wniosków o dopuszczenie do użytku miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Wszystkie otrzymały pozytywne opinie. Woda w nich jest bardzo dobrej jakości - podkreśla Ewa Oszmian, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mrągowie.
Organizatorami 5 dopuszczonych przez sanepid miejsc są gminy. Plaże są ogólnodostępne. Dwie spośród nich znajdują się nad jeziorem Czos w Mrągowie (przy ul. Jaszczurcza Góra oraz przy os. Grunwaldzkim), po jednym nad jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach przy ul. Okrężnej, nad jeziorem Gieląd w Sorkwitach przy ul. Plażowej oraz nad jeziorem Wągiel w Ostrowiu Pieckowskim. Pozostałe miejsca leżą na terenie prywatnych ośrodków wypoczynkowych.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do jakości wody, to Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Mrągowie chętnie udziela informacji w tym zakresie.
Nie pozostaje nam zatem nic innego jak życzyć Państwu doskonałej pogody i spokojnego, bezpiecznego wypoczynku.

Wbrew pozorom kąpielisko to nie to samo, co miejsce wykorzystywane do kąpieli.
Po pierwsze kąpielisko powstaje tylko na podstawie decyzji jakiejś rady gminy. Miejsce do kapieli też mogą stworzyć radni, ale też i np. właściciel prywatnego ośrodka wczasowego.
Druga różnica dotyczy badania jakości wody. W przypadku miejsc wykorzystywanych do kąpieli konieczna jest jedna kontrola przed otwarciem obiektu, oraz co najmniej jedna w trakcie jego funkcjonowania w sezonie kąpielowym. W przypadku kąpielisk ustawa wymaga jednej kontroli przed sezonem i czterech w trakcie sezonu. Organy wykonawcze gmin mają obowiązek przekazywać wyniki badań, jak również wszelkie informacje o czynnikach mogących mieć wpływ na pogorszenie jakości wody do powiatowych inspektorów sanitarnych. Jeśli woda nie spełnia wymogów sanitarnych, wówczas kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli jest sprawdzane przez powiatowego inspektora sanitarnego w ramach kontroli urzędowej.

Kąpielisko i miejsce wykorzystywane do kąpieli:


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5