Poetycko i osobiście z Hanną Szymborską

2014-05-15 12:30:25(ost. akt: 2014-05-15 13:15:04)
Dominika Bladosz (z lewej) poprowadziła wieczór poetycki Hanny Szymborskiej (w środku). Wiersze poetki czytała m. in. Barbara Panek-Strzałkowska (z prawej)

Dominika Bladosz (z lewej) poprowadziła wieczór poetycki Hanny Szymborskiej (w środku). Wiersze poetki czytała m. in. Barbara Panek-Strzałkowska (z prawej)

Autor zdjęcia: Ewa Dolińska-Baczewska

Hanna Szymborska, mrągowska poetka w kwietniu wydała swój debiutancki tomik poezji " W dłoniach nadziei". Wczoraj w czytelni Biblioteki Miejskiej odbył się wieczór poetycki podczas którego opowiedziała o swoich wierszach i pracy nad tomikiem.
"W dłoniach nadziei", to autorski tomik poezji mrągowianki Hanny Szymborskiej, która wczoraj spotkała się ze swoimi sympatykami w czytelni Biblioteki Miejskiej. Autorka opowiadała o pracy nad wierszami, swoich literackich inspiracjach i początkach przygody z poezją a sięga ona jej dzieciństwa.
O swojej poezji mówi, że wiersze pisze samo życie i to właśnie w najnowszym tomiku znajdujemy życiowe przemyślenia, lęki, pragnienia i tęsknoty pisarki.

— Mój nowy autorski tomik poezji nosi tytuł "W dłoniach nadziei". Jest podsumowaniem moich przemyśleń o życiu, upływającym czasie, również wiele wierszy poświęcam moim bliskim. Pokazuję czytelnikowi mój świat, odsłaniając fragmenty mojej duszy — podsumowuje Hanna Szymborska. — Książkę podzieliłam tematycznie na pięć rozdziałów; Jestem jaka jestem, Refleksje, Życie, Mój świat, Moi bliscy, oraz Powroty. Zamieszczam w niej wiersze z różnych okresów mojego życia, w większej części jednak są to utwory z ostatnich dwóch lat.

Spotkanie autorskie poprowadziła Dominika Bladosz. Poezję autorki czytała Barbara Panek-Strzałkowska i pisarka. Organizatorem spotkania była Barbara Szymańska oraz pracownicy Biblioteki Miejskiej w Mrągowie. Wieczór poetycki sprzyjał rozmowom z Hanną Szymborską i był też okazją do otrzymania autografu pisarki.
ed-b— Poezja, to dość niewspółczesny gatunek literacki. Jak wyglądały prace nad tomikiem?
— Tak, poezja jest bardzo niewspółczesnym gatunkiem literackim, zgoła niszowym. Piszę wierszem białym, który należy do najmniej popularnych. Uwielbiam krótką, zwięzłą formę wiersza, nie lubię ozdobników, piszę o tym co mi w duszy gra.
Pisząc wiersze nigdy nie myślę, że zamieszczę je w określonym tomiku, ponieważ piszę dużo i bez okazji, więc wystarczyło wybrać jakąś ich część, zebrać w określone rozdziały i stworzyć książkę.
Praca nad tomikiem była czystą przyjemnością, choć trudno mi było podjąć decyzję, które wiersze zamieścić w książce, a które odłożyć na czas bliżej nieokreślony do tzw. szuflady. Autorowi jest podobno najtrudniej ocenić, który wiersz jest dobry, a który gorszy, bo z każdym napisanym słowem wiążą się jakieś wspomnienia, wydarzenia, emocje. I chyba w przygotowaniu tomiku najdłuższym i najtrudniejszym momentem był wybór wierszy, reszta to już prosta rzecz.


— Jak trafiłaś do wydawnictwa?
— Moją książkę wydało wydawnictwo KryWaj z Koszalina. Dobra, solidna firma wydawnicza. Poznałam osobiście jej właścicielkę Krystynę Wajdę. Trafiłam do niej nie przypadkiem, wcześniej zetknęłam się z książkami tam wydanymi, spodobały mi się - solidnie wykonane, dobry papier itd. Nawiązałam kontakt osobisty, no i poszło. Samo przygotowanie książki trwało dwa tygodnie, łącznie z projektem okładki i zebraniem zdjęć, druk kilka dni. Cały proces wydawniczy od momentu mojego pomysłu do wydania zamknął się w niespełna czterech tygodniach.

— Poezja, to ty. Jaką Ciebie znajdziemy w wierszach, które są w twoim najnowszym tomiku?
— Jaką mnie znajduje czytelnik w wierszach zawartych w tomiku? trudne dość pytanie - moje wiersze pisane są w chwilach radości, kiedy myślę o swoich bliskich, o dzieciach i wnukach, w momentach smutku i bólu, także, kiedy zastanawiam się nad sensem tego, co mnie otacza i tego, co bezpowrotnie minęło... Moje wiersze to życie i jego nieuchronne przemijanie.rozmawiała Ewa Dolińska-BaczewskaNASZA ROZMOWA:


• Tylko ciekawe informacje


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5