Historia zapisana na cmentarzach w obiektywie Waldemara Bzury. Fotograf wyróżniony wyjątkowym medalem
2024-12-09 12:00:00(ost. akt: 2024-12-09 09:02:33)
W Sorkwitach i Mikołajkach odbyła się prezentacja albumu "Historia zapisana w krajobrazie Mazur. Cmentarze ewangelickie". Autorem zdjęć jest znany fotograf Waldemar Bzura, który na ostatnim spotkaniu otrzymał wyjątkowe wyróżnienie.
Album jest najnowszą publikacją Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Patronat honorowy objęła Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dlatego podczas spotkań autorskich autorowi - fotografowi towarzyszył biskup diecezji.
- Wydawnictwo jest nie tylko dokumentacją malowniczo ujętych śladów przeszłości. Pan Waldemar uchwycił mazurskość, która jest coraz bardziej wypierana z krajobrazu - mówi bp Paweł Hause. - Kultura mazurska, tak bardzo nieobecna już dzisiaj z wielu powodów, przetrwała nieraz już tylko w zapomnianych mazurskich cmentarzach. Dawne nekropolie lub ich pozostałości wpisują się w otoczenie kościołów, obrzeży ale i centrów miejscowości - dodaje.
Sam autor przyznaje, że robiąc zdjęcia często kieruje się chęcią pokazania tego zanikającego oblicza naszego regionu. - Niektóre fotografie z tego albumu mają już wiele lat. Obecnie niektóre miejsca mogą wyglądać inaczej. Są też takie, po których ślad zaginął lub pozostał pojedynczy krzyż w jakichś zaroślach lub wrośnięty w drzewo - mówi Waldemar Bzura.
fot. Grzegorz Zawrotny
Dlatego w albumie znajdziemy charakterystyczne elementy ponad 60 cmentarzy - od Pasymia i Szczytna, po Żytkiejmy koło Gołdapi. Możemy tu zobaczyć m.in. żeliwne krzyże, charakterystyczną ornamentykę nagrobków, elementy ogrodzenia, schody, a nawet... polną drogę prowadzącą w kierunku cmentarza i kościoła w podkętrzyńskich Bezławkach.
Jak podkreśla biskup Hause - to, że na grobach krzyżach są niemieckie napisy, to wcale nie znaczy, że nie ma tu polskich śladów. - Po prostu język niemiecki był językiem urzędowym. Wielu ewangelików posługiwało się jednak polską mową. Wystarczy nieraz spojrzeć na liczne polsko brzmiące nazwiska - wyjaśnia duchowny.
Paweł Hause przypomina również, że w przyszłym roku ewangelicy na Mazurach będą obchodzić ważny jubileusz. - Będziemy obchodzić 500-lecie Reformacji na tym terenie. Wraz z datą Hołdu Pruskiego w 1525 roku powstało pierwsze ewangelickie państwo na świecie - dodaje biskup.
Zdjęcia są uzupełnione fragmentami poezji Erwina Kruka, Michała Kajki czy Karola Małłka oraz prozy Ernsta Wiecherta. Znajdziemy tu również m.in. opisy roślinności spotykanej na nekropoliach, ciekawostki o hucie w Wądołku k. Pisza oraz informacje o działalności niektórych duchownych. Autorami tekstów są Krzysztof Wittbrodt i Beata Zaborowska. Tłumaczenia na język niemiecki dokonał Krzysztof Gębura.
fot. Grzegorz Zawrotny
Warto dodać, że Waldemar Bzura podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach został uhonorowany medalem Ernsta Wiecherta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mrągowie. Wyróżnienie zostało przyznane za szczególne działania przyczyniające się do promocji i popularyzacji piękna przyrody ziemi pieckowskiej.
Wojciech Caruk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez