CZYTAM, BO LUBIĘ: Czesław Miłosz - "Wiersze wszystkie"

2024-09-29 09:00:00(ost. akt: 2024-09-29 09:10:05)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Przepiękne wydanie antologii Czesława Miłosza zostało wznowione w dwudziestą rocznicę śmierci polskiego noblisty. Zawiera aż siedemnaście tomów jego twórczości, której forma artystyczna jest absolutnie wybitna i doskonała.
Są to teksty bardzo mocno intelektualne, niewątpliwie wymagające wysiłku i zaangażowania ze strony odbiorcy. Porywające wersy poety zabiorą nas w niezapomnianą podróż po powojennej Polsce, Campo di Fiori, po świecie - świecie bardzo trudnym, świecie, który często okazuje się być nihilistycznym światem… Ale nie zabraknie tu też zachwytów i wdzięczności.

Znajdziemy tu poematy i haiku, kryzysy i przemiany. Słowem, wszystkie barwy naszej ludzkiej egzystencji. Zresztą nieprzypadkowy wydaje mi się fakt, że Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Jego utwory są przecież na wskroś uniwersalne i ogólnoludzkie. Znajdziemy tu idee, które są ważne dla ludzkości niezależnie od czasu i narodowości, a także otrzymamy pewne wskazówki, inaczej mówiąc drogowskazy życiowe. Jeśli za nimi podążymy, będziemy w stanie dostrzec na horyzoncie tę mickiewiczowską "jutrzenkę swobody". Odkryjemy, że zmiana świata na lepsze stanie się możliwa za sprawą słowa "słowa poety", które przywróci utracony porządek.

W wielu utworach strofy mają charakter metapoetycki bowiem poeta porusza problematykę twórczości artystycznej. Stawia pytania: jaką rolę odgrywa literat w życiu narodowym? Jaki kształt winna mieć poezja? Miłosz przekonuje, że do propagowania mądrości najlepiej nadaje się właśnie liryka, to ona ma nieść "kaganek oświaty". Poeta zatem jest od tego, żeby przypominać, jest sumieniem narodu, jest tym pytajnikiem i wykrzyknikiem zarazem. Jest też od tego by prowokować, być obserwatorem i nieustannie czuwać. Tak rozumiał, a także definiował swoją rolę i misję Czesław Miłosz. Wielokrotnie podkreślał, że ów dar tworzenia, który się jemu przydarzył, nakłada na niego nie przywileje, a obowiązki. Ta ciężka antologia (a ciężka dlatego, że mieści się w niej świat) jest najlepszym świadectwem dopełnienia rzeczonych obowiązków.

A zatem zachęcam do chwycenia (wciąż jeszcze pachnącej farbą drukarską!) antologii Czesława Miłosza. "Wiersze wszystkie" znajdziecie Państwo na półkach Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.
Serdecznie zapraszamy na tę intelektualną ucztę dla duszy!

Natalia Pietrusiewicz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5