Makówka i Pieckowianie w Bitwie Regionów

2024-06-30 16:00:00(ost. akt: 2024-06-30 09:49:35)

Autor zdjęcia: UM Pisz

22 czerwca w Piszu odbyły się eliminacje regionalnego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Udział wzięły gospodynie z gminy Piecki.
„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu „Bitwa Regionów” jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

W tym roku do IX edycji „Bitwy Regionów” zgłosiło się 2006 KGW z całej Polski, z czego 101 Kół z województwa warmińsko-mazurskiego. W Piszu o wygraną w konkursie na najlepszą regionalną potrawę rywalizowały koła z powiatów piskiego, mrągowskiego i ełckiego: KGW „Makówka” w Pieckach, KGW w Liskach, KGW „Pieckowianie” w Nawiadach, KGW „Komorowska Słodycz” w Komorowie, KGW „Boberki ”w Bobrach, KGW w Ogródku, KGW „Mazurskie Rostkowianki”, KGW Giętkie. Wydarzenie odbyło się w ramach III Mazurskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkowego "Na Styku Kultur".

Pojedynek na smaki wygrał „Lin w sosie rybnym z plackami ze zgniecionych ziemniaków i sianka z kapusty kiszonej” przygotowany przez KGW „Komorowska Słodycz” z Komorowa — koło zdobyło nagrodę główną w kwocie 2000 zł. Drugie miejsce i 1500 złotych zdobyło KGW w Liskach za „Farszynki mazurskie na sianku”, a miejsce trzecie i nagrodę 1000 złotych KGW w Giętkich za „Rybkę w szuwarach”.

Zgodnie z regulaminem konkursu KGW „Komorowska Słodycz” będzie reprezentowało powiat piski w drugim etapie konkursu, tj. w półfinałach wojewódzkich.

Finał ogólnopolski konkursu z udziałem 16 KGW (reprezentujących dane województwo) odbędzie się w Warszawie na początku września. Najlepsze KGW w IX edycji „Bitwy Regionów” otrzyma nagrodę dodatkową w formie wyjazdu dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Elżbieta Żywczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5