CZYTAM, BO LUBIĘ: Hanna Faryna-Paszkiewicz - "Czechowicz. Hrabia, miś czy drań"

2024-05-19 12:00:00(ost. akt: 2024-05-19 18:52:20)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

"Czechowicz. Hrabia, miś czy drań" autorstwa Hanny Faryny-Paszkiewicz to pierwsza biografia, która stara się uchwycić wielowymiarową postać Mieczysława Czechowicza, polskiego aktora.
Biografia przedstawia jego artystyczne życie, pokazuje go jako charyzmatycznego artystę wszechstronnie uzdolnionego. Aktora występującego w teatrze, filmie, kabarecie i dubbingu. Znanego przede wszystkim jako ciepły głos Misia Uszatka i hrabia Horvath z "Janosika", ale także dzięki wielu wyrazistym rolom komediowym w produkcjach Barei i Kabarecie Starszych Panów.

Książka Hanny Faryny-Paszkiewicz skupia się przede wszystkim na jego karierze aktorskiej, czytelnicy mogą poczuć pewien niedosyt z powodu ograniczonej ilości informacji na temat życia prywatnego Czechowicza. Autorka jednak celowo szanuje tę granicę, pozostawiając wiele aspektów jego życia za zasłoną tajemnicy. Dzięki wnikliwym badaniom biografia staje się wartościowym spojrzeniem na życie aktora, wyjaśniając motywacje stojące za jego komediowym i lirycznym stylem gry, a także nawiązując do trudnych wydarzeń z jego młodości, które go ukształtowały​.

Mieczysław Czechowicz zagrał w swoim życiu około pięćdziesięciu ról filmowych ale rzadko były to role główne. Za wszystkie swoje kreacje zbierał same pozytywne recenzje. Ten potężny mężczyzna posiadał niewątpliwy urok, a w połączeniu z charakterystycznym głosem, potrafił ująć widza ciepłem, dobrocią ale również świadomą naiwnością czy nieporadnością. Ten znakomity aktor obdarzony komizmem budził zawsze sympatię i po prostu nie dało się go nie lubić.

Gdyby próbować wskazać, która rola aktorska Mieczysława Czechowicza jest najlepsza, najciekawsza, decyzja byłaby zdecydowanie trudna. Bo jak wybierać między zapamiętanym z dzieciństwa głosem rozważnego i pełnego empatii dla swoich przyjaciół Misia Uszatka, a szlachetnie urodzonym hrabią Horvathem z "Janosika". Albo pomiędzy epizodycznie pojawiającym się w "Poszukiwanym, poszukiwanej" tajemniczym naukowcem, który prowadzi badania nad zawartością "cukru w cukrze", a jednym z wypuszczonych dopiero co na wolność tanich drani z "Kabaretu Starszych Panów".

Biografia rysuje obraz człowieka o wielu twarzach. Autorka opisuje również jego zmagania z osobistymi tragediami i strachami, które wpływały na jego życie zawodowe i osobiste. Pomimo jego sukcesów na scenie i ekranie, Czechowicz pozostawał postacią pełną wewnętrznych sprzeczności.

Faryna-Paszkiewicz, jako biografka, dokonała szczegółowego zbadania życia Czechowicza, korzystając z relacji osób mu bliskich oraz własnych obserwacji, oferując czytelnikowi głębsze zrozumienie tej skomplikowanej postaci. Książka jest zatem nie tylko hołdem dla talentu Czechowicza, ale również próbą zrozumienia jego osobowości i wpływu, jaki wywarł na polską kulturę i sztukę. Jest pozycją godną polecenia wszystkim, którzy pragną lepiej poznać różnorodność talentu Czechowicza i zrozumieć, dlaczego był on mistrzem, którego ciągle cenimy i podziwiamy.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5