Święcą pisanki, masło i ... świeczki

2024-05-05 10:00:00(ost. akt: 2024-05-05 10:11:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W 2024 roku Wielkanoc w kościołach obrządku wschodniego przypada w pierwszy majowy weekend, czyli 5 maja. Jak się okazuje - wschodnie tradycje nie różnią się wiele od tych praktykowanych przez kościoły zachodnie.
Wielkanoc jest świętem ruchomym - przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W kościołach wschodnich po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego rzadko się zdarza, aby wszyscy chrześcijanie obchodzili ten czas jednocześnie. Różnica może sięgać nawet pięciu tygodni. W 2021 roku grekokatolicy i prawosławni świętowali Wielkanoc w czasie... majówki. Podobnie jest w tym roku. Dopiero w 2025 przypadnie w tym samym terminie dla wszystkich kościołów.

Wschodnie tradycje nie różnią się wiele od tych rzymskokatolickich. Wielkanoc poprzedziła 28 kwietnia Niedziela Palmowa. W cerkwiach nazywana jest "wierzbową" lub "kwietną". W Wielki Piątek rano odprawiana jest uroczysta Liturgia Godzin, a po południu Nieszpory. Na środku cerkwi umieszczana jest płaszczenica - ikona/płótno z malowidłem Chrystusa złożonego do grobu. Wierni oddają jej hołd aż do późnej nocy w Wielką Sobotę składając pokłon i całując płótno. W Wielką Sobotę święci się koszyczki z pokarmami. Można w nich znaleźć m.in. pisanki, masło, biały ser, wędliny, paschę, drożdżowe ciasto z bakaliami, a nawet... świeczki. W sobotnią noc wyznawcy spotykają się na paschalnej Jutrzni. Podczas niedzielnej porannej liturgii odbywa się procesja. Na zakończenie ksiądz trzykrotnie uderza w drzwi świątyni. Nieodłącznym elementem wielkanocnego śniadania jest dzielenie się jajkiem.

Wielkanoc w kościołach wschodnich trwa trzy dni. W tym czasie wyznawcy tego obrządku pozdrawiają się słowami "Христос воскрес! Воистину воскрес!", co oznacza "Chrystus zmartwychwstał! Zaiste zmartwychwstał!". Drugiego dnia to czas odwiedzin grobów bliskich. Każdego dnia odbywają się uroczyste nabożeństwa.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5